Interiér

Gloxinia: svetlý priestor "zvonček" vo vašom dome

Gloxinia alebo sinningia je krásna - vnútorná rastlina patriaca do rodiny Hesnerovcov. Jeho vlasti sú trópy Južnej a Strednej Ameriky. Kvety sú celkom nenáročné. Jedinou ťažkosťou, s ktorou sa môžete stretnúť, je skladovanie hľúz rastliny.

Gloxinia Popis

Gloxinia je bylinná rastlina s krátkymi stonkami a mäsitými výhonkami. Listy rastliny sú pomerne veľké tmavo zelené. Majú oválny tvar a sú pokryté chumáčom zhora.

Kvety Gloxinia majú tiež sametové plátky a rastú až do 12 cm v priemere. Kvety zvonku pripomína zvon s vlnitými okrajmi. Gloxinia farby môžu byť rôzne: od bielej alebo svetlo ružovej až fialovej a tmavo burgundskej.

Ak je rastlina správne udržiavaná, pravidelne kvitne a uvoľňuje od 8 do 40 kvetov naraz. Doba kvitnutia je približne 3 mesiace (zvyčajne kvitnú gloxinia od marca do júna).

Pri nákupe gloxinia venujte pozornosť počtu ešte nevyzretých púčikov. S dobrou starostlivosťou vám takáto kvetina môže kvitnúť ešte niekoľko mesiacov.


Gloxinia: domáca starostlivosť

Táto kvitnúca rastlina má rád dobré osvetlenie. Zariadenie by však malo byť chránené pred slnkom. Teplota v miestnosti, kde sa nachádza kvet, by mala byť približne 20-22 stupňov. Keď teplota klesne pod 17 stupňov, rastlina môže ochorieť a dokonca zomrieť.

Parapet v južnej časti domu s rozptýleným svetlom bude ideálnym miestom pre kvetinu. Hlavná vec je, že nie je horúca a nie suchá.

Voda gloxinia potrebujú často, ale v malých častiach. Pre túto ideálnu vodu pri izbovej teplote. Mala by byť nalievaná do panvy, pretože rastlina netoleruje vlhkosť na kvety a listy.

Na konci obdobia kvitnutia gloxinie by malo byť množstvo zavlažovania postupne znižované, čím sa zariadenie pripravuje na odpočinok. Počas výskytu pukov a kvitnutia potrebuje gloxinia vysokú vlhkosť. Nemôžete však postrek rozstrikovať.

Keď gloxinia kvitne alebo rastie aktívne, potrebuje hnojivo. K tomu môžete použiť hotové hnojivo pre kvitnúce rastliny, ktoré sa naleje spolu s vodou do panvice. Akonáhle rastlina vybledne, kŕmenie by malo byť zastavené.

Gloxinia po kvete

Po zániku rastliny by sa malo postupne zastaviť zalievanie a pripraviť sa na odpočinok. Na tento účel sa Gloxinia umiestňuje do tmavej, suchej miestnosti, kde teplota vzduchu nepresahuje 13 stupňov. Hneď ako nadzemná časť rastliny suší, musí byť odrezaná, pričom na hľuzách zostane malá penechki. Hľuzy samotné musia byť vyčistené od zeme a ošetrené fungicídom. Pokrývajúc ho perlitom alebo vermikulitom, je hľuzovka umiestnená v úložnej skrini.

Niekoľkokrát za mesiac sa povrch perlitu navlhčí fungicídom rozpusteným vo vode. To chráni rastlinné hľuzy pred vyschnutím počas skladovania. Doba odpočinku rastliny trvá od 1 do 3 mesiacov.

Výsadba gloxinia

Po odpočinku by mala byť rastlina transplantovaná do nového hrnca. Používa pôdu na fialky alebo begónie (2 časti listovej pôdy a 1 časť piesku a humusu). V dolnej časti hrnca musíte dať drenáž. Je dôležité, aby hľuzy boli len v polovici.

Reprodukcia gloxinia

Existuje niekoľko možností pre chov gloxinia - rozdelením hľúz, štepením a výsadbou semien rastliny.

Na dosiahnutie vzhľadu semien musí byť rastlina umelo opylená. Krabice so semenami dozrievajú približne 2 mesiace. Ak máte možnosť dodatočne osvetliť rastlinu, môžete to urobiť v období od novembra do apríla. Ak to nie je možné, semená sa vysadia nie skôr ako vo februári.

Znečistenie semien v zemi nie je nutné. Stačí ich navlhčiť, zakryť ich sklom a umiestniť ich do miestnosti s teplotou približne 22 stupňov. Každý deň je potrebné vykonať vetranie semien, mierne zdvíhanie skla. Ak začnú vysušiť, musíte ich navyše navlhčiť.

Zvyčajne sa semená klíčia v priebehu 10-14 dní. Potom sa sklo odstráni a semená sa umiestnia na dobre vyčistené miesto.

Hneď ako sa objaví prvý list, rastlina sa má ponoriť. Potom je rastlina umiestnená na tmavom mieste pri teplote asi 18 až 20 stupňov. Po 6 mesiacoch by mala kvitnúť gloxinia.

Gloxinia roubovanie sa zvyčajne vykonáva v lete. Pre tento list sa rastlina rozreže na 3 diely (stredné, spodné a horné) a páčka sa odstráni. Stonka je zasadená do piesku 0,5 cm hlboko. Zhora je potrebné ho zakryť plechovkou. Zakorenenie vyžaduje teplotu približne 23-25 ​​stupňov. Je dôležité pravidelne navlhčovať piesok. Ak je všetko vykonané správne, za pár týždňov sa objavia prvé korene a začne sa tvorba hľúz.

Akonáhle je koreň listu zakorenený, mal by byť transplantovaný do hrnca s priemerom asi 7 cm. S touto metódou reprodukcie by gloxinia mala kvitnúť za 3 až 4 mesiace.

Existuje aj možnosť reprodukcie rastlín pomocou hľúz. Na to je hľuzovka rozdelená na niekoľko častí ostrým nožom a rezy spracované s aktívnym uhlím. Plátky hľúz pripravené týmto spôsobom sú zakopané v zemi. Pre ich pestovanie je vhodná teplota asi 20 stupňov. Po 4-5 mesiacoch by mala kvitnúť gloxinia.

Gloxinia choroby a škodcovia

Pri nesprávnej starostlivosti o rastlinu sa môže zhoršiť. Veľmi často rastlina môže zasiahnuť sivú hnilobu. Jeho vzhľad je vzhľad hnedých škvŕn na listoch. V tomto prípade by sa mala rastlina ošetriť fungicídom a odstrániť všetky poškodené listy.

Ďalšou častou chorobou gloxinie je koreňová hniloba. V tomto prípade sa korene rastliny stanú hnedou a stonka sa začne hniť pri základni. V tomto prípade rastlina zomrie. Príčinou ochorenia môže byť nadmerná vlhkosť alebo napájanie studenou vodou.


Navyše, gloxinia môže trpieť neskorou hnilobou, hubami, múčnatkou alebo černou nohou. Tieto choroby sa liečia bázickým roztokom. Ale aby sa zabránilo ich rozvoju, rastlina sa musí pravidelne ošetrovať fytosporínom.

Gloxinia môže napadnúť rôznych škodcov. Niektoré z nich, napríklad cyklámenový roztoč, možno zistiť len vyšetrením listu pod mikroskopom. Bez nej sa zistí, že akumulácia kliešťov je významná. V tomto prípade sú na spodnej strane listu miesta, kde je viditeľná vrstva prachu. Samotné listy sa začnú deformovať, zabaliť, stonky sa zvrtnu a kvety kvitnú.

Ďalším takmer nepostrehnuteľným škodcom je roztoč pavúkov. Zostáva pod listom a kŕmi sa šťavou. Výskyt roztoče pavúkov sa môže stať bielymi bodkami, ktoré nakoniec nažltnú. Ak je počet klieští veľmi veľký, potom na listoch môžete vidieť web.

Ak bola gloxinia zasiahnutá strapmi, začnú sa na jej listoch objavovať bodky a údery, ktoré postupne vyschnú. Jej larvy môžu preniknúť hlboko do pôdy. Preto, aby sa s ním bojovalo, mala by sa pôda úplne zmeniť a rastlinná hľuzy by mali byť ošetrené insekticídom (actellic, aktara, fitoverm alebo karbofos) najmenej 1 týždeň medzi liečbou.

Gloxinia je veľmi pekná a nenáročná rastlina v starostlivosti, schopná potešiť vás s jej rozkvitnutím až 6 mesiacov.

Loading...