Interiér

Pandanus - dekoratívna skrutkovica vo vašej domácnosti

Pandanus je rastlina známa kvôli tropickému podnebiu ostrovov Indického oceánu. Priaznivé poveternostné a klimatické podmienky týchto miest umožňujú kvitnúť neuveriteľne krásne a prinášajú úžasné výsledky. Ak chcete získať podobný výsledok v našich podmienkach, okrem toho v interiéri, je potrebné vyskúšať dobre.

V prírodných podmienkach je pandanus ako palma. Hlavná podobnosť medzi týmito rastlinami - úzke pozdĺžne listy, ktoré rastú v špirále. To je dôvod, prečo sa pandanus nazýva aj dlaňová dlaň.

Pandanus je nenáročná rastlina, ktorá nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a značné množstvo času na zalievanie a uvoľňovanie. Ak to bude žiaduce, každý si bude môcť doma vyrábať vlastnú dekoratívnu špirálovú palmu.

Odrody pandanus (dlaňová palma)

V prírode existuje veľké množstvo druhov pandanus - asi 700 druhov. V prírodných podmienkach väčšina z nich prináša dobrú úrodu plodov podobných chuti na ananás.

Pandanus je veľká rastlina, ktorá sa cíti pohodlne vo veľkých miestnostiach alebo v zimnej záhrade. Ale existuje niekoľko odrôd tohto kvetu, ktoré možno úspešne pestovať doma.

Pandanus veycha - rastlina, ktorá rastie vo forme keru s kmeňom stromu. Maximálna výška - až 1,5 m v zriedkavých prípadoch. Svetlé zelené listy - tenké (až 6 cm) a dlhé (do 90 cm) sú usporiadané v špirále okolo kufra.

Pandanus Užitočné - výška závodu v prírode dosahuje 20 metrov, doma nie je väčšia ako 3 metre. Listy "Užitočné" tvrdé a rovné, maľované v bohatej zeleno. Okraje sú zarámované červenými hrotmi. Šírka listu - do 10 cm.

Pandanus "Sander" - nízko rastúca rastlina, ktorá uprednostňuje vlhký les alebo tropickú pôdu. Okraje listov sú označené malými tŕňmi a uprostred je pozdĺžny žltý pruh.

Funkcia starostlivosti o pandanus

Dospelá rastlina zvyčajne zaberá veľa priestoru, takže najlepším miestom pre jej je priestranné a vysoké izby. Ak váš apartmán alebo dom vám umožní usporiadať volumetrický kvet, potom neváhajte spustiť tento exotický palma.

Osvetlenie a umiestnenie pandanu

Pandanus - svetlo milujúci rast, ktorý trpí nedostatkom slnečného svetla. V tomto prípade priamy zásah slnkom tiež nepriaznivo ovplyvňuje kvet. Najlepšie miesto pre neho je západná alebo východná strana, kde je jasné a rozptýlené svetlo.

V zime, keď sú denné hodiny výrazne znížené, zaistite umelé osvetlenie pomocou žiariviek. Neukladajte ich do vzdialenosti väčšej ako 1 meter od závodu a nechajte ich najmenej 6 hodín. Otočte hrniec palmou pravidelne, aby ste dosiahli rovnomerné osvetlenie a rast kvetov.

Pandanus sa neodporúča ukladať na ulicu, ako sa často deje s inými rastlinami v interiéri. Priame slnečné svetlo zničí jemnú štruktúru palmových listov.

Teplotné podmienky pre pandanus

Pri výbere najlepšieho miesta pre pandanus zvážte pôvod tohto rastliny. Vyrábaný v teplom podnebí indických ostrovov, nemôže drasticky zmeniť teplotu a "láska" chladné zimy.

Je potrebné pestovať pandanus v teplej miestnosti, kde teplota v zime neklesne pod 16 stupňov a v lete nedosahuje bod nad 20 stupňov. Kvety nemajú radi chladný prievan, zatiaľ čo pokojne odkazuje na pravidelné vysielanie.

Zalievanie a vlhčenie Pandanus

Pri zavlažovaní pandanus musíte použiť iba filtrovanú alebo chránenú vodu. V teplom období, zalievanie 1 krát za dva dni, v zime postačí navlhčiť pôdu 1 krát za 3-4 dni. Je dôležité, aby sa rastlina rovnala s rovnakou frekvenciou a pokúšala sa ju zaplaviť. Nadbytočná vlhkosť je pre kvetinu zlá, čo môže viesť k úpadku.

Pandanus neupravuje špeciálne požiadavky na vlhkosť vzduchu. Obvykle vníma suchý vzduch. Avšak je stále potrebné postriekať dom palmu niekoľkokrát za mesiac na odstránenie prachu z listov.

Pôda a kŕmenie pre pandanus

Špirálová palma miluje bohatú, výživnú pôdu s malou hlinkou. Môžete použiť hotovú zmes pôdy pre palmy alebo ju pripraviť sami. Na tento účel zmiešajte v rovnakých častiach piesok, humus, trávnik a lístie.

Pandanus potrebuje pravidelné kŕmenie. V lete je potrebné hnojiť v krajine 2 krát za mesiac, v zime stačí 1 krát. Použite hotové tekuté hnojivo určené pre vnútorné rastliny.

Pandanus transplantát

S rastom a vývojom palmových potrieb potrebných na transplantáciu. Mladé rastliny je potrebné premiestňovať každý rok na jar, dospelí - za 2-3 roky. Prvým znamením, že kvetina je preplnená, je koreňový systém opletenia celej zeme v hrnci.

Transplantácia Pandanus sa uskutočňuje prekládkou. Za týmto účelom sa zo starého kontajnera starostlivo vyberie hliníková miestnosť a prenesie sa do nového hrnca, aby nedošlo k poškodeniu krehkých koreňov kvetu.

Palmové listy pred transplantáciou sú najlepšie zviazané v zväzku. Takže nechcete ublížiť ruky na trnitých trních a nepoškodzovať rastlinu.

Je potrebné opätovne vysadiť palmový strom v hrnci trochu viac ako predchádzajúci. Do veľkého hrnca neumiestňujte mladú palmu. Korene v ňom nie sú zakorenené kvôli veľkému množstvu pôdy a postupne začnú hniť.

Čím častejšie sa transplantuje palma, tým rýchlejšie rastie. To možno zistiť, ak chcete spomaliť rast kvetu.

Dospelé rastliny, ktoré rastú vo veľkých vane, už nemusia transplantovať. Koreňový systém palmy je úplne vytvorený a všetko, čo potrebuje, je pravidelná obnova pôdy.

Reprodukcia miestnosti palmového dreva

Na rozmnožovanie pomocou odrezkov použite malé stonky dlhé asi 20 cm. Krátke vetvičky tvoria korene veľmi pomaly.

Rezané časti sú ošetrené drevom alebo aktívnym uhlíkom. Každé rezanie sa umiestni do pripraveného hrnca naplneného zmesou rašelinovej pôdy a piesku. Zhora sú sadenice pokryté priehľadným filmom, čím sa vytvárajú priaznivé skleníkové podmienky. Teplota v skleníku by nemala byť nižšia ako 25-28 stupňov. Zároveň pravidelne otvárajte film na vysávanie výhonkov.

Zakorenenie odrezkov sa vyskytuje do 2 mesiacov. Na urýchlenie procesu použite stimulátory rastu koreňov.

Reprodukcia semien pandanus

Jedným z najjednoduchších spôsobov pestovania palmy je osivo. Nevyžaduje sa žiadna predchádzajúca príprava. Stačí stačiť semená pandanus do hrnca s rašelinovou pôdou a zatvoriť ju filmom. Po 15 dňoch sa objavia prvé snímky. Starostlivosť o ne sa uskutočňuje včasným navlhčením pôdy a vetraním.

Sadenice sa transplantujú do samostatných kontajnerov, keď sa na nich objaví tretí plný list.

Reprodukcia dlane rozdelením

Najlepší čas na rozdelenie je skorý jar. Z dospelých rastlín "odtrhnú" dcéry zásuvky s koreňmi a nechajte ich na suché na jeden deň. Potom sú vysadené v samostatnom kontajneri s bohatou pôdou rašeliny.

Príprava kapacity má veľký význam pre rast a vývoj kvetu. Na dne nádoby musí byť umiestnená 2-centimetrová vrstva drenáže, pozostávajúca z premytého piesku a íl. Na vrchu je umiestnená kožešina - až 7 cm, vrchnou vrstvou je riečny piesok. Práve v tomto "tortu" sa Pandanus aktívne zakorení a rozvíja.

Dekoračné palmy sú pevne založené nielen v apartmánoch, ale aj v kancelárskych priestoroch. Nádherný výhľad na rastlinu, ktorý zasahuje do svojej veľkosti, zapadá do akéhokoľvek interiéru. Nekomplikovaná starostlivosť o pandanus z nej robí najlepšiu výzdobu priestranných izieb.

Loading...