Články

Dovolenka na Kréte v roku 2018: užitočné informácie o letovisku

Kréta priťahuje turistov s bohatou históriou a úžasnou prírodou. Tento ostrov je najväčší medzi gréckymi ostrovmi, je považovaný za rodisko Zeusu a najstaršiu minoovskú civilizáciu, ako aj jedno z najväčších turistických centier. Tu milovníci odpočinku na pláži a tí, ktorí chcú rozširovať svoje obzory prostredníctvom výletov, nájdu aj okupáciu.

Ako sa dostať na Krétu

Môžete lietať do Kréty na jednom z troch miestnych letísk. Hlavným z nich je uznanie letiska. Nikos Kazantzakis v Heraklione. Nájdeme si charty z najväčších miest Ruska. Druhé najväčšie letisko sa nachádza v meste Chania, a to aj z mnohých turistických letov z Ruska.

Alternatívou by mohla byť cesta s prevozom na trajekt. Z letiska v Aténach bude obrovský trajekt prilákať turistov do Iraku po mori. Môžete tiež použiť jednu z lodí, ktoré pravidelne plavia na Krétu z prístavu Piraeus.

Rozdelenie Kréty na okresy

Ostrov je bežne rozdelený na 4 časti:

 • Chania;
 • Lassithi;
 • Irala;
 • Rethymno.

V centre mesta je Heraklion, ktorý je považovaný za najrozmanitejšiu oblasť Kréty. Druhá svetová vojna spôsobila nenapraviteľné škody na prírode a architektúre tohto miesta, ale mnohé veľkolepé pamiatky prežili až dodnes. Tu nájdete tri nádherné minoanské paláce, rovnako ako slávny labyrint Minotaury na Knossose. Vo Veľkom archeologickom múzeu nájdete množstvo cenných nálezov z obdobia Minoan.

Ďalšia oblasť s názvom Rethymnon sa nazýva "dušou ostrova". Terén v tejto časti si zachoval svoju originálnosť. Turista má výhľad na dláždené ulice, staroveké náboženské budovy, domčeky na strechách s dlaždicami. To všetko priťahuje nespočetné množstvo turistov. Okrem krásy vytvorenej človekom môžete tu vidieť malebné rokle a jaskyne, biele pláže s čistou vodou a malebné údolia.

Na východe ostrova leží oblasť Lassithi. Oddeľuje dve moria: Kréťan a Líbya. Tu turistov bude potešený slnečným počasím, ale vysoké ceny budú rozrušené. Najlepšie strediská na ostrove a luxusné hotely sa nachádzajú v tejto časti ostrova. Hlavnou atrakciou regiónu je slané jazero Voulismeni. Kedysi až do konca 19. storočia tu voda bola čerstvá, ale turci sa rozhodli spojiť jazero s morom umelým kanálom. Ďalším pozoruhodným miestom pre turistov bola malebná pláž "Vai", na ktorej zachytili reklamu "Bounty" na pozadí rajovej krajiny.

Najzelenejšou časťou ostrova je Chania. Bude sa páčiť tým, ktorí milujú pokojný odmeraný odpočinok uprostred prírody. Staroveká architektúra sa tu zachovala od doby benátskej vlády. Staroveké ulice, prírodné krajiny a neuveriteľná krajina budú potešením pre vaše oči. Ak chcete pobaviť turistov, ponáhľa celkom aktívny kultúrny život mesta.

Medzi miestne atrakcie patria Biele hory, najväčší kaňon v Samaii v Európe, 12 malebných roklín, divoké púštne pláže na juhu hôr, staroveké chrámy na rovine Kantanos, starobylá pevnosť a desiatky ďalších zaujímavých miest.

Samostatne, stojí za to zdôrazniť teraz populárne letovisko Bali s neobvyklým názvom pre Grécko, ktoré bolo kedysi len malou rybárskou dedinou. Teraz je tu veľa hotelov, taverní, kaviarní a reštaurácií na vysokej úrovni. Turisti sú priťahovaní fascinujúcimi výhľadmi na more, nádhernými zátokami a plážami. More je tu takmer vždy pokojné a čisté. Plážová sezóna sa tiahne do konca októbra.

Vnútrozemská doprava

Súbor dopravy na Kréte je dosť štandardný:

 • autobusy;
 • taxi;
 • autá (prenájom);
 • motocykle;
 • bicyklov;
 • námornej dopravy.

Autobusy tu nesú hlavnú silu. Mestské autobusy môžete odlíšiť od medzimestských autobusov podľa farieb: prvé sú modré, druhé sú béžové a zelené. Každá z nich je celkom pohodlná, vybavená klimatizáciou a farebnými oknami. Špeciálna tabuľka na čelnom skle, kde je označený cieľový bod, pomáha pri navigácii. 2-3 medzimestské lety ply za deň. Lístok je možné zaplatiť na dirigentovi alebo v pokladni na autobusovej zastávke. Cena cesty závisí od vzdialenosti: od 2 do 7 eur. Deti do 5 rokov cestujú zadarmo.

Taxík na Kréte je pohodlný a pohodlný. Môžete ho zastaviť na ulici, telefonicky alebo online. Cena zájazdu sa líši v závislosti od ceny benzínu. V priemere za kilometer bude musieť zaplatiť približne 2-2,5 eura. Ak je cesta dlhá, alebo sa jedným vozidlom dostanete niekoľkými smermi, môžete bezpečne požiadať o zľavu.

Trajekt sa používa na plavbu medzi ostrovom a pevninou. Katamarán pomôže rýchlejšie plávať. Lístok pre 1 osobu bude stáť približne 35 EUR. Tí, ktorí trpia morskou chorobou, je lepšie obmedziť na veľké druhy vodnej dopravy. Pre prepravu automobilov, skútrov alebo motocyklov trajektom je potrebné ich zaplatiť samostatne.

Prenájom auta je prospešné pre tých, ktorí chcú nezávisle preskúmať toľko miestnych atrakcií, ako je to možné. Tu je niekoľko svetoznámych spoločností ponúkajúcich prenájom áut za dobrých podmienok. Mnoho skúsených turistov však odporúča zvoliť miestne malé firmy, pretože ich podmienky sú oveľa viac lojálne. To isté platí pre motocykle, mopedy a skútre.

Problémy s parkovaním na Kréte nie sú nezvyčajné. Vo veľkých mestách nie je takmer žiadne bezplatné parkovanie, ale nie je k dispozícii miesto za poplatok. Ak opustíte nesprávne auto, dostanete pokutu. Cena platených parkovísk sa pohybuje od 1 EUR do 5 EUR za deň.

Oznámenie o ostrove

V každom meste sú miestni mobilní operátori, kde môžete vydať SIM kartu. Ak si chcete kúpiť izbu, musíte predložiť pas. Musíte si vybrať tarifný plán so zálohovou platbou, v opačnom prípade môžete preplatiť za rozhovor na úver. Predplatenú kartu zakúpite v každom minimarketu za cenu od 5 do 20 eur.

Môžete tiež použiť telefónny automat. Štátni operátori navrhujú používanie pevnej linky v obchodoch, kde sa predávajú aj karty. Ich cena sa pohybuje od 5 do 25 eur. Bezdrôtový internet je možné zachytiť vo väčšine kaviarní, reštaurácií, parkovísk a hotelov.

Dovolenka na pláži na Kréte

Dokonca ani miestni obyvatelia nebudú schopní presne odpovedať, koľko pláží na Kréte naozaj existuje. Existuje niekoľko stoviek rôznych veľkostí a úrovní vybavenia. Medzi nimi sú zálivy a nekonečné pláže známe po celom svete. O Kréte sa pripúšťa, že celý ostrov je nekonečná pláž.

Medzi najslávnejšie patria:

 • Pink Sand Elaphonsi;
 • "Balos" - bývalý pirátsky prístav;
 • luxusné "Wai" s dátumom.

K dispozícii sú meniace sa kabíny, lehátka, slnečníky a parkovisko. Iba "Balos" má divoký vzhľad. Tam je menej ľudí, čo je atraktívne pre niektoré kategórie turistov. V pláži môžete vidieť potopenú loď a nezvyčajnú pevnosť.

Ubytovanie na ostrove

Najluxusnejšie hotely sa nachádzajú v severnej časti ostrova. Ďalšie možnosti rozpočtu je lepšie pozerať na západe a na južnej strane Kréty. Priemerná hotelová izba bude stáť 50-60 eur za deň. Lacnejšie je malý dom v horskej dedine.

Koncept "all inclusive" tu nie je všade známy. Miestne hotely často ponúkajú len výber z 3 izieb a raňajky si majitelia pripravujú osobne. Pokiaľ je to potrebné, môžete získať dve jedlá, ale to bude musieť zaplatiť ďalší poplatok. Podľa recenzií je lepšie mať večeru mimo hotelov. Kréta je jedným z centier gastronomickej turistiky a skromné ​​hotelové jedlá sú najlepšie ponechané na raňajky.

Kaviareň, reštaurácie, nákupy

Nakupovanie na Kréte môže priniesť radosť pre milovníkov tohto povolania. Niekto tu pochádza z kožušinových výrobkov, iní si môžu potešiť nádherné ručne vyrobené šnúrky, kožené topánky, výrobky z ovčej kože a iné špecifické výrobky.

Aj na ostrove si môžete kúpiť vynikajúcu prírodnú kozmetiku, zlaté výrobky autora. A samozrejme, každý turist je jednoducho povinný uchopiť domov trochu olív a olivového oleja, miestneho medu, čaju a alkoholu.

Z gastronomických špecialít stojí za to vyskúšať grécky šalát a jogurt. Na každom miestnom trhu si môžete zakúpiť najčerstvejšiu zeleninu a morské plody. Tiež pozoruhodná je miestna káva na piesku, mezzosoprano microzakuskis, sladkosti a pečivo.

Najbežnejšie miesta v meste Kip sú rodinné kaviarne, zdobené farebnými okenicami a domáckymi jedlami. Jedlo je nečinné, ale veľmi chutné a uspokojujúce. Takéto inštitúcie pracujú až do posledného klienta. Tu sa hrá živá hudba a môžete dokonca tancovať. Večera v takej krčme bude stáť asi 60 eur za dve. Aj na ostrove je veľké množstvo anglických krčiem a reštaurácií rýchleho občerstvenia svetoznámych sietí.

Pamiatky a výlety

Výlety do pamiatok na Kréte stojí za to peniaze a čas strávený na nich. Prehliadka hlavných miest bude stáť približne 50-300 eur v závislosti od zvolenej trasy. Na ostrove Chrissi môžete ísť za pouhých 50 eur. A za 80 rokov môžete vyskúšať jazdu na safari.

Oddelené detské zábavy na ostrove sú malé. Deti môžu byť redukované na početné akváriá: CRETAquarium, Aquaworld a ďalšie. Najmä deti budú mať čas strávený v Water City, v aquaparku Star Beach, Acqua Plus, vodných parkoch Petra Mare.

Podvodný svet Kréty nie je menej krásny. Preto sem prichádzajú nadšenci potápania z celého sveta. Miestne školy ponúkajú svoje služby všetkým. Medzi ne patrí:

 • Evergreen;
 • Paradise Diving Center;
 • Blue Dolphin.

Pod vodou sa môžete pozrieť na potopené lode, morské kaňony pri Skinaria, "kotvový cintorín", úpätie podvodnej sopky a ďalšie miesta. Prenájom zariadení sa čas od času líši. 1-2 ponory - 15-20 eur; šnorchlovanie s tréningom 50 eur; DSD 1 deň 80 eur; O.W.D (4 ​​dni od 10 rokov) 400 eur. Je to len malá časť zamestnancov ponúkaných firmami.

Čo sa týka recenzií turistov, väčšina z nich je veľmi nadšená. Niektorí hostia venujú pozornosť nízkej úrovni hotelov. Bohužiaľ, je ťažké zakúpiť si vstupenky na vysoko kvalitné päťhviezdičkové hotely prostredníctvom ruských tour operátorov. Tiež v recenziách sa neodporúča prepravovať autá na trajekte, pretože cena je neprimerane vysoká a je lacnejšie si prenajať ďalšie auto na brehu.

V každom prípade väčšina hostí ostrova bola buď predtým a vrátila sa znova, alebo plánuje zopakovať cestu, ktorá hovorí sama za seba.

Loading...