Články

Odpočívaj v Izraeli v roku 2018: osobitná chuť mesta

Izrael je jedným z mála turistických destinácií, ktoré si zachovali svoju popularitu po celý rok. Tu môžete získať celý rad pôžitkov: preskúmať históriu regiónu, liečiť a ležať na pláži.

Regióny Izrael a rekreačné oblasti

Napriek svojej skromnej veľkosti Izrael spája veľmi rozmanité aktivity. Každé mesto má svoje vlastné špecifiká, ktoré ho odlišujú od iného.

Hlavné mesto Jeruzalema - jedno z najstarších miest na Blízkom východe. Miesto je považované za posvätné a je uctievané kresťanmi, moslimami a Židmi. Počas celého roka prúdy veriacich a ľudí, ktorí dúfajú, že sa tu objaví zázrak, aby cítili hlbokú duchovnosť miesta a dotkli sa svätyne. Nie je prekvapujúce, že sa tu nachádza Boží hrob, ako hlavný symbol Izraela. Tu je Wailing Wall.

Tel Aviv vedie aktívny zábavný život. Kedysi toto miesto bolo jedno z židovských štvrtí, ale postupom času sa stalo samostatným mestom. Teraz je to jedno z najlepších prímorských miest na svete. Je tu nádherná promenáda a asi tucet krásnych pláží. Miesto je zdobené obrovskými mrakodrapy, modernými reštauráciami, trendovými klubmi, ktoré priťahujú mladých ľudí z celého sveta. Existuje aj množstvo galérií, múzeí a miest kultúrneho vzdelávania.

Mesto Nazareth bolo podľa tradície postavené presne tam, kde sa Panna Mária narodila Ježišovi. Existuje veľa kostolov a chrámov. Rímsky pohár sa uchováva v národnom parku, kde Ježiš premenil vodu na víno.

Haifa je známa tým, že je obchodným centrom a najväčším prístavom v krajine. Existuje trochu viac Európy a menej náboženstva ako v iných veľkých mestách Izraela. Pracujú tu v sobotu, čo je pre Židov obzvlášť dôležité. Hlavnou atrakciou je Mount Carmel, ktorý sa nachádza v Biblii.

Izrael sa nachádza medzi dvoma morami, takže tu je veľa pláží. V Stredozemnom mori sú najväčšie strediská:

 • Tel Aviv;
 • Herzliya;
 • Netanya.

Celá pláž strediská piesočnaté. Všade sa nachádzajú lehátka, dáždniky, sprchy. Každá pláž má snack bary, bary, diskotéky, ale súkromné ​​rekreačné oblasti na pobreží sú zriedkavé. Iba v najdrahších hoteloch nájdete oplotený areál pri mori. Jedným z najuznávanejších stredísk je Herzliya. Iba bohatí hostia krajiny si môžu dovoliť žiť tu. O niečo cenovojší odpočinok v Netanyi. Tu hľadať páry s deťmi.

Na Červenom mori je mesto Eilat. Vstup do mora na miestnych plážach je skalnatý, takže zvyšok je tu amatér. Toto miesto si zaslúži pozornosť fanúšikov potápačov. Tiež sú populárne iné typy vodných sporov.

Na liečbu je vhodnejšie pobrežie mŕtveho mora. Veľká koncentrácia vstupov solí a stopových prvkov vám umožňuje liečiť:

 • kožné choroby;
 • chronický výtok z nosa a kašeľ;
 • ochorenie kĺbov.

K tomu pristupujú turisti do Tiberia, kde sú horúce pramene s liečivou minerálnou vodou.

Izraelské podnebie

Veľké množstvo slnečných dní v Izraeli koexistuje s heterogénnym podnebím, čo je prekvapujúce pre takú kompaktnú krajinu. Tu tropické prostredie prúdi do mierneho. Prší od začiatku novembra do mája. Zvyšok času vládne suché horúce počasie. V južnej časti dažďa sa takmer nestane, silnejšie zrážky sa vyskytujú častejšie na severe a v centrálnych oblastiach.

Môžete plávať po celý rok. V lete je to príjemnejšie v stredomorskej časti a v zime sa odporúča priblížiť sa k mŕtvym a červeným morom. Najhorúcejšie leto v Eilate a Mŕtvom mori. Priemerná teplota vzduchu je 380.

Vízový režim a colné vybavenie

Ak plánujete cestovať a Izrael na obdobie nepresahujúce 90 dní, potom Rusi môžu ísť bez víz. Existuje niekoľko obmedzení týkajúcich sa dovozu a vývozu tabakových výrobkov, alkoholu, parfumov, výrobkov, drahého vybavenia, starožitností a meny. Tieto informácie nájdete v izraelských zákonoch.

Keďže situácia v krajine je hektická, colné postupy na prechod hraníc sú pomerne zložité a zdĺhavé. Môžeme tu položiť veľmi nečakané otázky. Je lepšie nerozhazovať, ale rýchlo a pokojne reagovať. Budete tiež musieť ukázať spiatočnú letenku, doklad o hotelovej rezervácii a finančnú solventnosť, poistenie a množstvo ďalších dokladov. Všetky tieto procedúry trvajú dlhšie, takže sa odporúča prísť na letisko za 4 hodiny.

Ako sa dostať do Izraela

V Tel Avive z Moskvy môžete lietať denne priamym letom. Let trvá 4 hodiny. Letúny Aeroflot môžu tiež lietať na letisko Ovda neďaleko mesta Eilat. K dispozícii sú možnosti s prevodmi.

Priamy let do Tel Avivu bude stáť od 250 dolárov v oboch smeroch. Ak vyberiete lety s prevodom, môžete trochu ušetriť. Let do Eilatu je oveľa drahší - od 380 USD s prevodom. Z Petrohradu do Tel Avivu sa dá dostať za $ 250 s prevodom a za 290 bez.

Vnútrozemská doprava

Je výhodné cestovať vlakom v rámci krajiny. Plán je tesný a lety odchádzajú 8krát denne. Lístok na pohodlný vlak Tel Aviv - Jeruzalem stojí asi 25 ILS. K dispozícii sú zľavy pre dôchodcov a študentov 50% a 20%. Deti do 5 rokov cestujú zadarmo. Vstupenky sú zakúpené v pokladni alebo na oficiálnej webovej stránke. Môžete tiež dať peniaze na špeciálnu kartu a zaplatiť za to.

Môžete použiť autobusy. Cena cesty z Tel Avivu do Jeruzalema stojí okolo ILS 20. Vo vnútri mesta stojí autobusom asi 7 ILS. Je nepohodlné, že nechodia na dovolenku, ako aj na piatkové noci a celú sobotu. V tomto okamihu môžete použiť autobus. Stoja viac a chodia menej často. Ešte viac peňazí bude musieť minúť na taxík. Môžete mu zavolať telefonicky alebo ho chytiť von. Výlet stojí 12 ILS a 5 za každý kilometer. K dispozícii sú tiež špeciálne taxíky pre turistov s vodítkom za volantom. Môžu byť rozpoznané symbolom ministerstva cestovného ruchu na dverách vozidla.

Električky sú len v Jeruzaleme. Lístok na ňu stojí rovnako ako autobus. Môžete si prenajať bicykel. V mestách Jeruzalem sú vynikajúce podmienky pre cykloturistiku. Nájom za deň náklady ILS 20, ILS 80 za týždeň.

Auto je užitočné pre tých, ktorí plánujú cestovať po celej krajine. Stačí, ak ponecháte zálohu na vozidlo vo výške približne 4 000 ILS, čo zmrazí účet a okamžite sa po návrate rozmrazí. Za deň používania automobilu ekonomickej triedy musíte zaplatiť 120 ILS, stredná trieda bude vyžadovať 170 ILS a SUV - minimálne 250 ILS. Parkovanie je často zaplatené, miesto stojí od 12 ILS za hodinu.

Ubytovanie v Izraeli

V tejto krajine namiesto systému priradenia hotelov hviezdy používajú triedy. Úroveň hotelov, ktoré patria do globálnych sietí, určujú cestovné kancelárie podľa vlastného uváženia. Preto namiesto tried a hviezd je lepšie detailne zistiť rozsah služieb, ktoré ponúka hotel.

Ak je hotel označený ako štvorhviezdičkový hotel, nebude tu bazén. Izba je priestranná. Jedlo je dobré všade, ale v horných hoteloch je bohatšie. Ceny sa líšia v rôznych mestách. Tel Aviv a Jeruzalem sú asi o štvrtinu drahšie ako Haifa a Netanya. Ak chcete žiť v 5-tich hviezdičkách, potom v Tel Avive budete musieť rozložiť okolo 1000 ILS, v 4 - od 500 ILS. Ak stačí tri hviezdičkové číslo, môžete zaplatiť sumu 300 ILS. Tiež, pri vyrovnaní s turistami zložiť zálohu.

Napätie v miestnych elektrických zásuvkách je pre Rusov štandardné - 220 wattov. Preto môžete používať elektrické spotrebiče bez adaptérov.

Kuchyne, reštaurácie, obchody ...

Každá žena v móde sa pokúša kúpiť v Izraeli viac miestnej kozmetiky. Aj tu by ste mali vyskúšať miestne víno a získať niečo z šperkov. Okrem toho sa odporúča zakúpiť si korenie, vyskúšať skutočný hummus, miestne cícer a pistácie.

Obchod je tu dobre organizovaný. Vo veľkých mestách sú celé nákupné štvrte a všetky pešie ulice sú plné obchodov rôznych veľkostí. V každom meste je trh, ktorý musíte navštíviť aspoň zo zvedavosti. Tu je prijatý na vyjednávanie. Cena môže byť zrazená na polovicu. Ak tento rituál chýba, môže sa predávajúci dokonca uraziť.

Miestna kuchyňa je veľmi rôznorodá. Mnohé etnické skupiny na ňu opustili, ich domorodci žijú v Izraeli. Turisti z rôznych krajín môžu navštíviť reštaurácie s národnou kuchyňou. Časti v izraelských kaviarňach a reštauráciách sú veľké, ale cena jedla tu je zvyčajne vysoká. Z miestnej kuchyne sa odporúča vyskúšať:

 • Hebrejské mäso;
 • Meorav Yerushalmi
 • šaláty;
 • hummus;
 • falafel;
 • polievka z studenej repy;
 • vyprážané cuketu.

Odporúča sa tiež ochutnať izraelské pivo "Maccabi". Medzi dezerty, "eggnog", palacinky, pečené jablká, perník s mandľovými orechmi a ďalšie sú obľúbené.

Kosherská kuchyňa je nie menej rozmanitá. Vyznačuje sa absenciou bravčového mäsa, morských plodov. Mäso s krvou je zakázané a mliečne výrobky sa podávajú oddelene od mäsa. Nemenej úžasné miestne pečivo. Môžete ho zakúpiť v jednom z mnohých pekární.

Podávanie humusu v miestnej kaviarni stojí asi 30 ILS. Tipy zvyčajne nie sú zahrnuté v účte, ale ak je to potrebné, čaj opustí 10% z účtu. Večera pre dvoch z niekoľkých jedál s vínami v Tel Avive bude stáť okolo 270 ILS. Chyť uhryznutie na ulici s falafelom len na 20 ILS.

Prehliadky krajiny

Čo sa týka výletov, v tejto krajine je nespočetné množstvo. Iba vyhliadkové prehliadky Jeruzalema viac ako tucet. Líšia sa trvaním a cestou. Takýto výlet bude stáť od 75 USD. Zobraziť Bethlehem môže byť od 45 do 80 dolárov. Cesta do Mŕtveho mora v závislosti od ďalších možností bude mať za následok 50-100 dolárov. Mestské mestá môžu navštíviť za cenu 65 USD.

Toto sú len niekoľko prehliadok okolo Izraela. Zo série môžete vybrať ľubovoľnú trasu, ktorú chcete, alebo ju vytvoriť sami. Každá z možností prinesie cestujúcemu mora príjemných dojmov.

Loading...