Interiér

Rezbárske práce: Najlepšie nápady

V moderných interiéroch sa čoraz viac začalo priťahovať pozornosť obyčajných ľudí, ako je remeselná výroba dreva. Z času na čas na špecializovaných miestach dizajnu existujú úžasné príklady takejto krásy v interiérovom dizajne.

Táto expresívna technika sa používa na zdobenie nábytku a iných predmetov. Výsledkom sú produkty, ktoré nielen ovládajú svojou extravaganciou a nádherným vzhľadom, ale majú aj nepopierateľnú umeleckú hodnotu.

Výber materiálu

Súčasná popularita remeselníckeho remeselného spracovania je plne odôvodnená všeobecným trendom na prírodných prírodných materiáloch a zdobené vzory sú druhom alternatívy priamočiarosti moderného interiérového štýlu.

Na vytvorenie unikátnych dekoratívnych produktov sa používajú rôzne druhy dreva: borovica, céder, popol, dub, smrek, jedľa, smrek, buk, breza, jalovica, javor, habr, osika, jelša, lipa atď.

Linden strom

Materiál je pomerne mäkký, pretože je najpopulárnejší na rezanie dreva. Ukazuje sa pekné malé a dokonca aj miniatúrne predmety: boxy, fotorámčeky, hračky, všetky druhy domácich potrieb.

Poznámka: Začiatočníci sa odporúčajú, aby zvládli nuansy technikou závitovania s lipou, pretože tento materiál je veľmi tvarovateľný a je s ním veľmi jednoduché pracovať.

Vzorová skica pre vyrezávanie

dub

Odolná tvrdá hornina, ktorá sa používa pri tvorbe masívnych výrobkov. Vyrezávaný dubový nábytok nielen vyzerá dobre a atraktívne, ale bude slúžiť viac ako tucet rokov.

breza

Má výrazný, jasný úľav. Používa sa na vytvorenie veľkolepých suvenírov alebo na získanie štýlový, spätne dekorovaný dekor.

orech

Drevo je dostatočne tvrdé, ale napriek tomu je dokonale leštené a spracované. Rozsah použitia je veľmi široký - od kompaktných výrobkov a dekoračných nábytkových prvkov po nádherné vyrezávané sochy rôznych tvarov a veľkostí.

hruška

Je cenený svojimi jedinečnými vlastnosťami - skoro nikdy nie je prasknutá alebo oslabená. Ako hodnotný materiál sa používa na výrobu exkluzívnych dekorácií, suvenírov a interiérových predmetov.

jelša

Drevo s ušľachtilým bohatým sortimentom: červená, čierna, fialová. Často nahrádza cenné plemená.

Tí, céder, borovica, smrek

Charakteristiky týchto plemien umožňujú vytesňovanie vyrezávaných výrobkov, dekoračných ríms a platforiem.

Druhy práce

Rezanie dreva neposkytuje presnú klasifikáciu - moderný štýl môže kombinovať niekoľko spôsobov, ako manuálne spracovať strom naraz. Existuje však niekoľko hlavných odrôd.

Prostredníctvom vlákna

Tiež sa nazýva zárez alebo dierka, keď sú drevo a pozadia úplne odstránené pozdĺž okrajov vzoru. Stáva sa to jednoduché a striktné. Okraje vzorov sú spracované. Táto metóda sa používa pri výrobe dverí, obalov, rámov a dekoratívnych častí.

Ploché vlákno

Je charakterizovaný tým, že hlavnou vecou je ploché pozadie, zatiaľ čo samotné rezbárske práce sú prehlbované. Existuje niekoľko odrôd tohto vlákna:

 • obrys - model na plochom základe sa získa pomocou drážok - drážok, ktoré sú trojuholníkové alebo polkruhové;

 • ortéza je vytvorená polkruhovými zárezmi - konzoly na rovnom pozadí;
 • geometrické (trojuholníkové, trojuholníkové) - tu sa používajú dva typy prvkov: trojuholníková pyramída, zapustená vnútri a kolíky. Ak chcete dokončiť požadovaný efekt, použite špeciálne nože - zárubne. Vďaka pyramidám a kolíčkam, v rôznych uhloch a na rôznych vzdialenostiach, je možné získať vzory vo forme inetres geometrických tvarov: voštiny, kosoštvorce, plaváky, reťaze, svetlá atď .;

 • čierne lakované rezbárstvo - tu plochá základňa, pokrytá čiernym lakom alebo farbou, pôsobí ako pozadie. Vzor je vytvorený pomocou drážok. Ukazuje sa nezvyčajná hra svetla a tieňa kvôli rôznej hĺbke a profilu drážok a čierne pozadie dokonale zdôrazňuje kontrastný pozemok.

Je to dôležité! Veľmi suchý vzduch spôsobuje praskanie dreva, preto aby sa zachoval pôvodný vzhľad vlákna, je potrebné udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti v miestnosti až po nákup zvlhčovača.

Relief carving

Všetky prvky vytlačeného vlákna sú umiestnené nad alebo na rovnakej úrovni s povrchom pozadia. To je považované za najťažšie typ vlákna. V tejto technike sa vytvárajú rôzne konvexné výkresy a výkresy: emblémy, emblémy, zvieratá atď. Okrem toho hra svetla a tieňa zohráva významnú úlohu v sofistikovanosti hotového výrobku.

Domáce vlákno

Aktívne sa používa na dekoratívnu výzdobu exteriéru domov pomocou rôznych ozdôb a tvarov na drevených prvkoch. Táto metóda môže vyzdobiť všetky vyčnievajúce a nadzemné časti fasády domov: rímsy, platne, zábradlia, strešné pluhy, verandy.

Vlastnosti aplikácie v interiéri

Nábytok a zariadenie vyrobené v tejto technike sa najčastejšie používajú v klasických štýloch (Barok, Impérium, viktoriánsky), pridávajú izby pomp, oslavy a zvláštne šarmy.

Interiéry v etno štýloch (africké, japonské, marocké) si vyžadujú individuálne techniky a vzory pre rezbárstvo, ktoré ideálne zdôrazňujú národné zvláštnosti.

Dekoratívne spracovanie dreva sa používa na dokončenie akýchkoľvek položiek:

 • zábradlia - balustrády, vyrezávané pôvabné zábradlia a zábradlia z reliéfneho dreva dodajú interiéru individualitu a ušľachtilý luxus;

 • vyrezávané pilastry a stĺpy - v staroveku pôsobili ako jadrá častí konštrukcií podporujúcich horné konštrukcie. Dnes je to pôsobivý dekor pre izby;

 • drevená konzola - používa sa na dekoráciu stien a stropov. Možnosť použitia pri výzdobe nábytku a dverí;

 • drevené vyrezávané zásuvky, pomocou ktorých je praktické a praktické zaklapnúť ozdobné dosky. Navyše také rozety ozdobujú krby, dvere, stropy s kioskom;

 • Klenoty vyrezávaného dreva - vynikajúcim prvkom dekorácie nielen pre okenné a dverné otvory, ale aj pre zrkadlá a stenové panely. Živý príklad použitia - obrazové rámy, ktoré sú neodmysliteľným prvkom interiéru vo viktoriánskom štýle;

 • vyrezávané drevené bagety - stredný detail medzi stropom a stenou. Podobné bagety vyzerajú omnoho bohatšie a ušľachtilejšie ako polyuretánové analógy;

 • vyrezávané drevené odkvapy - daj interiéru štylistickú a estetickú kompletnosť;
 • vyrezávané drevené vlysy sa používajú na zdobenie nábytku a na vzorovanie okrajov stropov a stien;

 • vyrezávané drevené rohy - bude vrcholom miestnosti, pridávajú k tomu exkluzivitu a šarm.

Ďalšie príklady suvenírov a remesiel z vyrezávaného dreva sú uvedené na nasledujúcich fotografiách.

Umenie drevorezby je skvelý spôsob, ako vytvoriť niečo výnimočné vo vašom dome. Koniec koncov, táto technika umožňuje nielen vytvárať úžasné exkluzívne suvenírske predmety, ale aj aplikovať ju na dekoratívny dizajn nábytku v klasických interiéroch.

Loading...