Interiér

Rogersia: odrody, rozmnožovanie, výsadba, starostlivosť

Rogersia je krásna vytrvalá rastlina z kamennej lemovej rodiny s nádhernými vyrezávanými listami. Jeho vlasť je považovaná za Čínu, Kóreu a Japonsko. Väčšinou Rogers rastie na trávnikoch a brehoch sladkovodných telies. Dnes sa táto kvetina aktívne používa v dizajne krajiny.Odrody Rogers

Celkovo má rastlina viac ako 8 odrôd, ktoré sa vyskytujú hlavne v rodine Rogers. Rastlina má veľké listy a malé kvety zhromaždené v kvetenstvách bielej farby. Vďaka svojmu mimoriadnemu vzhľadu kvetina okamžite priťahuje pozornosť.

Medzi najobľúbenejšie odrody rastlín patria:

 1. Rogersia je staršia. Nachádza sa v ihličnatých lesoch Číny. Zástupcovia tejto odrody rastú na 120 cm vysoký. Názov odrody bol spôsobený podobnosťou listov s kmeňom. Kvety majú krémový odtieň a sú zhromažďované v malých lalokoch. Doba kvitnutia v závode začína v júli.
 2. Rogersiya konskastanolistnaya. Vo voľnej prírode sa nachádza v horách Číny. Jeho listy sa vyznačujú bronzovými odtieňmi. Rastlina môže rásť až do výšky 140 cm.
 3. Rogersia pernatá. Maximálna výška takejto rastliny je asi 120 cm. Jeho listy majú silné stopky, a keď kvitnú, sú z nich fialové. Malé kvety zhromaždené v panicles.
 4. Rogersia podofillovaya. Tento druh rastliny sa nachádza v Číne, Kórei a Japonsku. Táto odroda nemá žiadne špeciálne znaky, s výnimkou veľkého počtu reliéfnych žíl na listoch. Počas kvitnutia majú listy bronzový odtieň, ale postupom času sa zmenia na zelenú.


Rozmnožovanie Rogers

Existuje niekoľko možností reprodukcie rastlín: semená, odrezky a delenie.

Najťažšie sa považuje za rozmnožovanie rastlín so semenami. Je to spôsobené tým, že v tomto prípade je potrebná dlhá príprava. Je potrebné zasiať semená ihneď po ich zozbieraní na jeseň. Zároveň sú zakopané v zemi do hĺbky nie väčšej ako 2 cm.

Spočiatku sú kontajnery na osivo ponechané vonku, predtým pokryté dažďom. Štrkovanie za studena sa uskutoční počas niekoľkých týždňov. Po 2-3 týždňoch sa nádoby prenesú do miestnosti s teplotou približne 11 až 15 stupňov.

Počkajte, kým prvý výstrel Rogersa môže byť niekoľko týždňov. Potom, čo rastú na 10 cm vysoký, sú otvorené do rôznych hrncov. V máji sa táto sadenica prenesie na ulicu, ale bude možné transplantovať rastliny na otvorenom teréne najskôr v septembri. Po transplantácii bude rastlina kvitnúť až po 3 alebo dokonca 4 rokoch.

Keď sa krík Rogersia dostatočne rozrástol, mal by byť rozdelený. Tak je možné nielen propagovať rastlinu, ale aj dosiahnuť jej omladenie. To sa najlepšie robí na jar. Oddelená časť sa môže okamžite vysadiť v otvorenom priestore. Ak je ker sa rozdelí na jeseň, potom sa rastlina vykopá na zimovanie, korene sa čistia a umiestnia do špeciálneho kontajnera.

Pri rozdelení kríkov musíte zabezpečiť, aby každá z rozdelených častí koreňa mala aspoň jeden bod rastu. Aby sa zabránilo vysušeniu koreňa, ihneď po oddelení by sa mal vysadiť v špeciálne upravenej pôde.


V lete môžete použiť spôsob šírenia rezaním. Preto musí byť list s kmeňom zakorenený. Ak to chcete urobiť, odrežte páčku. Rez je spracovaný v špeciálnom roztoku. Potom sa dá vysadiť na svetlej, vlhkej pôde.

Len dobre zavedené rastliny by mali byť vysadené v otvorenom teréne. Zároveň na ich koreňoch musí zostať hlinená izba.

Rogers pristátie

Pri výbere miesta na vylodenie musí Rogers dodržiavať určité pravidlá:

 1. Rastlina sa cíti najpohodlnejšie v podmienkach čiastočného odtieňa. Preto sa nemôže vysádzať na slnku.
 2. Je dôležité zabezpečiť, aby sa blízke rastliny nedotýkali rogerov.
 3. Pretože rastlina preferuje vysokú vlhkosť, môže byť vysadená okolo vodných plôch.
 4. Na mieste, kde sa plánuje vysadiť nový kvet, by mala byť dobrá drenáž. Rogers by mali byť napojené pravidelne, ale uistite sa, že ich korene nezačnú hniť.
 5. Pretože rastliny rôznych druhov sa môžu opeľovať medzi sebou, musia byť umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od seba.
 6. Na výsadbu vhodných plôch, snehu, na ktorom sa ukrýva posledný. Je to spôsobené tým, že počas jarných mrazov môže kultúra zomrieť.

Pôda na pestovanie tejto kvetiny musí byť čerstvá, dobre položená, chladná a mokrá. Je rovnako dôležité chrániť rojersiu pred prievanmi a jej korene z priameho kontaktu s vlhkosťou.

Pred vysadením by mala byť pôda vykopaná a oplodnená (kompost, humus alebo rašelina). Ak je zemina hlina, pridajte piesok alebo štrk. Vysadené rastliny potrebujú do hĺbky 6-8 cm so vzdialenosťou najmenej 50 cm medzi rastlinami. Ihneď po výsadbe musí byť rastlina napojená.


Starostlivosť o rogersia

Táto rastlina je klasifikovaná ako nenáročná, takže aj nováčik sa dokáže vyrovnať s jej chovom. Medzi hlavné jemnosti starostlivosti o Rogers patria:

 1. Rastlina vyžaduje konštantné zalievanie.
 2. V suchých obdobiach môže byť zalievanie striedané striekaním.
 3. Mulčovanie pôdy sa môže použiť, ak je potrebné zabrániť aktívnemu odparovaniu vlhkosti.
 4. Ak počas výsadby bola pôda dobre oplodnená, rastlina nepotrebuje špeciálnu úpravu.
 5. Rogeri môžu mať veľké mrazy, ale na zimu by sa mali pripravovať postupne.
 6. Rogersia prakticky netrpí rôznymi chorobami, pretože je sama osebe prirodzeným antiseptikom.Rogersia v dizajne krajiny

Kvôli svojej nenáročnosti sú Rogers často používané krajinnými dizajnérmi na zdobenie domácich území. Tu sú len niektoré príklady použitia.

Rogers je cenený záhradníkmi za jeho atraktívny vzhľad a jednoduchosť v kurze. Správne príprava miesta a pôdy pre ňu, rovnako ako zabezpečenie pravidelného zalievania, rastlina vás poteší s neuveriteľným kvitnutím po veľmi dlhú dobu.

Loading...