Články

Spoločné tapety v interiéri izieb

Experimenty pri tvorbe pôvodnej dekorácie steny nemajú žiadne hranice. Napodobňovanie kameňa alebo muriva, textúrovaná omietka a iné vybavenie, samozrejme, veľmi nezvyčajné, ale bohužiaľ, nie každý si to môže dovoliť. Okrem toho takéto techniky často vyžadujú odborné zručnosti a schopnosti pri aplikácii na povrch. Vždy však môžete nájsť alternatívu, a v tomto prípade spoločníkov tapety. Čo sú a ako ich používať v interiéri - o tom neskôr.


Čo sú to spoločné tapety?

Sprievodné tapety sú dve obloženia stien, ktoré sa líšia farbou, textúrou alebo ozdobou. Ale najdôležitejším princípom je harmonická kombinácia pláten.

Najčastejšie sú: neutrálne tóny na dvoch alebo troch rovinách, jasné okrasné a expresívne spoločníkov na jednej alebo dvoch rovinách. Takýto povrch môže byť zastúpený vo forme pruhov, štvorcov a iných kombinácií, ktoré vyzerajú skvele v interiéri.

O výhodách takejto dekorácie stien možno veľa povedať, ale zrejmé sú:

 • neobmedzené príležitosti pre tvorivú tvorbu;

 • originalita a vlastná dekorácia tapety spoločník;


 • kombinovaním štýlov, textúr, farieb môžete úspešne skryť zjavné nevýhody miestnosti;


 • Spoločníci tapety naznačujú prítomnosť hotových kombinácií v množstve rôznych úprav. A nemusíte si vyberať kombináciu bolestivých a dlhých možností - výrobcovia finálnych materiálov už zabezpečili všetko;

 • spárovaná tapeta - skvelá možnosť jednoduchého zónovania;
 • Táto stenová výzdoba môže byť usporiadaná v každej miestnosti, či už je to obývacia izba, spálňa, škôlka alebo sála.

Vyberieme pár: základné pravidlá

Aby ste mohli organicky vstúpiť do takejto recepcie dekoračnej dekorácie v akomkoľvek štýle, účelu a veľkosti miestnosti, musíte dodržiavať niekoľko dôležitých, ale jednoduchých pravidiel. Takže kombinácie môžu byť klasifikované nasledovne:

1. Rovnaká paleta farieb, ale rôzne textúry a vzory. Tento typ sa nachádza v hotových kolekciách výrobcov. Výrazné charakteristiky - pozadie plátna monotónneho neutrálneho odtieňa alebo so sotva viditeľným vzorom. Jeho spoločník - expresívny, jasný, v rovnakom tóne, ale oveľa výraznejší. Tento typ prevedenia sa zvyčajne používa v európskych klasických štýloch.

2. Rôzne farby, ale rovnaký vzor a textúra. Tu je tapeta pozadia celkom neutrálna, pokojná; dekoratívne, naopak - chytľavé a znateľné. Obrázky na pozadí v miestnosti by mali byť aspoň 60%. Táto technika je populárna v takých moderných štýloch ako je minimalizmus, eklektický, high-tech.

3. Na rozdiel od kresby, farby a textúry - najoriginálnejší spôsob kombinácie, ale výrobcovia neprodukujú hotové kombinácie, takže tu musíte dôverovať svojim osobným preferenciám a vkusu. Táto technika sa zvyčajne používa v experimentoch iba profesionálnych dizajnérov, ktorí sa už viac ako rok zapájajú do výberu povrchových úprav. Táto kombinácia vyzerá krásne v štýloch eklektických alebo pop art.

Varianty kombinácie pozadia a svetlého plátna

Okrem výberu farieb, vzorov a textúr pre spoločníkov tapety by ste mali tiež brať do úvahy kombináciu objemu pozadia tapety a svetlé. Zvážte niekoľko základných pravidiel:

 • jedna stena je zdobená jasnou tapetou, zvyšok je pozadie. Táto možnosť sa často používa pri dekorácii detskej izby;

 • striedanie látok s pruhmi, ktorých šírka môže byť odlišná alebo rovnaká;

 • horizontálne zónovanie, keď je spodná časť stien omietnutá tmavou tapetou alebo dostatočne svetlá s veľkým vzorom a horná časť s neutrálnym svetlom alebo malým vzorom (alebo naopak). Miesta kĺbov sú spravidla vyzdobené lištami. Takéto rozhodnutie pomôže vizuálne upraviť priestor. Takže v miestnosti s vysokými stropmi pre spodnú časť steny so svetlým alebo tmavým pozadím je najlepšie prideliť priestor od podlahy až do výšky 2 metrov; ak sú stropy nízke alebo štandardné, potom bude stačiť 1 metr.


 • vložky - relatívne jednoduchá verzia dekoratívnych stien. Koniec koncov, v prvom rade je vložené plátno na pozadí a už je na ňom jasný a nápadný spoločník. Svetlé vložky rámujú rámčeky. Tento typ kombinácie tapiet je charakteristický pre klasické interiéry;

 • metóda patchwork je zaujímavá, ale je dosť ťažké ju implementovať. Dekorácia na stenách je veľmi podobná dekorácii, ale v tomto prípade z tapety. Tu sa zvyšky rozdeľujú šikovne a súčasne by jednotlivé spoločníci mali byť kontrastované a dokonale kombinované s inými prvkami. Hlavnou zásadou je súlad a integrita vnímania kompozície;

 • kontrastné steny a strop - táto technika sa používa na jasnejšie vnímanie objemu priestoru; tento spôsob dokončenia dáva miestnosti väčšiu hĺbku a výraznosť.

K poznámke: výberom páru alebo troch spoločníkov, zvážte, že kontrastné kombinácie vizuálne znižujú priestor. Preto ideálnou voľbou pre kompaktnú miestnosť bude obyčajné plátno so vzorom, ale nie jasnými kombináciami.

Ako vizuálne upraviť priestor pomocou sprievodnej tapety?

Táto metóda dokončovania umožňuje úspešne napraviť chyby a nepravidelné tvary miestnosti. Zvážte základné techniky:

 • Môžete vložiť cez steny s defektmi na tapety na pozadí a svetlý povrch s jasnými. To pomôže odvrátiť pozornosť od nedokonalých lietadiel;

 • obdĺžnikový tvar miestnosti sa ľahko zmení na štvorec, ak sú dlhé plochy zdobené plátmi so zvislým vzorom, krátke - s horizontálnou;

 • ak chcete rozšíriť priestor oproti vchodu do vchodu, zdobia tapetami s tmavšou farbou, ak je úloha rozšíriť miestnosť na rovnakom mieste, sú ozdobené pastelovými svetlými odtieňmi;
 • lepšie, aby sa zabránilo jasným kontrastom v malej miestnosti, budú ešte menšie;

 • v miestnosti s veľkým luxusným štvorcom môžete bezpečne aplikovať tri varianty spoločníkov tapety bez akýchkoľvek obmedzení jasu.

Tip: pri výbere tapety pre kombináciu povrchových úprav by ste nemali kupovať obrazy rôznych výrobcov a rôznych cenových kategórií. Rozpočtový materiál bude príliš kontrastný s nákladnými. To výrazne zníži náklady na dizajn interiéru, aj keď je úspešne zvolená štruktúra texturovaných farieb a farieb.

Spárovaná tapeta je skvelou voľbou na obnovenie a zriedenie štandardného vybavenia moderného interiéru. Ak chcete, aby tieto plátne vyzerali harmonicky, počúvajte vyššie uvedené pravidlá týkajúce sa kombinácií, ale je lepšie zveriť túto otázku odborníkovi s bohatými skúsenosťami pri vytváraní takýchto projektov.

Aký druh dekorácie stien vo vašom byte? A aký typ tapetovej kombinácie sa vám najviac páči? Zdieľajte s nami v komentároch.

Loading...