Svet

Výsledky olympiády v roku 2018: ťažkosti, víťazi a ocenenia

V poslednej dobe skončili zimné olympijské hry XXIII v Pkhenchkhane. Zostalo 102 sád medailí pre 15 disciplín, čo je rekordné číslo. Ocenenia boli rozdelené medzi športovcov z 30 zúčastnených krajín.

Súťaž trvala od 09.02. Do 25.02. Tím z Ruska získal 17 medailí:

 • zlato - 2;
 • strieborná - 6;
 • bronz - 9.

To umožnilo tímu zaujať 13. miesto v celkovom hodnotení. Víťazom v počte ocenení bolo Nórsko. Celkovo bolo získaných 39 medailí, čo sa stalo takým rekordom. Športovci z tejto krajiny sa vzali domov:

 • zlato - 14;
 • striebro - 14;
 • bronz - 11.

Na druhom mieste bolo Nemecko so 14 zlatými medailami, 10 striebrom a 7 bronzmi. Tretie miesto išlo do Kanady s 11 zlatými medailami, 8 striebornými a 10 bronzovými.

Osud Ruska na olympijských hrách

V decembri 2017 bolo oznámené rozhodnutie MOV vylúčiť krajinu z účasti na súťažiach. Zároveň sa športovci môžu zúčastňovať na hrách iba pod neutrálnou vlajkou. Tím z Ruska bol nazvaný Olympic Flyer z Ruska (OAR). Tím bol veľmi oslabený absenciou desiatok najsilnejších športovcov. Niekto sa podieľal na škandále s dopingom, iní sa odmietli zúčastniť svojimi vlastnými presvedčeniami.

Zlaté medaily priviedli tímových hokejistov a mladú hviezdu krasokorčuľovania - Alina Zagitová. Strieborné medaily sa zúčastnili figúrky Evgenia Medvedeva, Nikita Tregubová, majster kostry, krasokorčuliari z tímového turnaja, mužský tím lyžiarov v štadióne, mužské sprinterové družstiev vo voľnom štýle a lyžiar Alexander Bolshunov.

K bronzom získali skateristi Semyon Yelistratov a Natalya Voronina, lyžiari Denis Spitsov, Julia Belorukova, Andrey Larkov a Alexander Bolshunov. Tiež bronzové medaily získali víťazi ženského lyžiarskych štafiet a freestylerov Sergej Ridzik a Ilya Burov.

Väčšina medailí priniesla Rusku lyžiarov. 8 medailí odobrali naši športovci. 24. februára získali ocenenia Alexander Bolsunov a Andrey Larkov. Trochu skôr, rovnaký Bolshunov vzal bronzovú medailu v klasickom šprinte v individuálnom boji. Obaja súťažiaci priniesli tím strieborný do tímového sprintu. Práve tu sa ukázali Lvov a Alexey Chervotkin. Ďalšou z ôsmich medailí bola pre Juliu Belorukovú, ako aj pre tím, ktorý sa zúčastnil relé. Súčasťou tímu boli Natalia Nepryaeva, Anna Nechaevskaya, Yuliya Belorukova a Anastasia Sedova. V dôsledku toho získal ruský tím viac medailí v tomto oddelení ako lyžiari z iných krajín.

Znamenité zlaté hokejisty

Hokejisti z Ruska boli uznávanými favoritmi turnaja. Niektorí odborníci sa domnievajú, že v týchto hrách zohralo veľkú úlohu nedostatok tímov NHL. Bohužiaľ naši hokejisti začali bojovať s neúspechom a prehrali Slovensko 2: 3. Ďalší úspech sa vrátil k chlapcom a ďalší bol víťazstvom nad Slovinskom 8: 2. Po hubení Ruska hokejisti z USA stratili 4: 0 a Nórsko 6: 1. V semifinále sa Rusko stretlo s Českou republikou a prekonalo ho skóre 3: 0.

Vo finále sa Nemecko stalo súperom do Ruska. Bookmakeri umiestnili na Rusko s pravdepodobnosťou víťazstva 87%. Prekvapivo bol boj horúci. Rusí fanúšikovia museli byť nervózni. Nemci porovnávali skóre dvakrát a len na cieľovej čiare sa naši hokejisti dokázali dostať dopredu a udržať výhodu až do konca času. Bolo to ťažké, pretože nakoniec Rusi zostali na ľade v menšine. Brankár bol nahradený hráčom v teréne. V nadčasovom čase bol víťazný cieľ opustený.

Tento úspech je bezpodmienečne najvýznamnejším úspechom v ruskom hokeji. Predchádzajúci výkon bol na olympiáde striebro pred dvadsiatimi rokmi. Potom v poslednom Rusku prehral s Českou republikou. Predtým získala zlatú medailu národný tím republík bývalého ZSSR v roku 1992. Potom sa tím podarilo, ako teraz, pod biele olympijskou vlajkou. Tento banner možno považovať za symbol víťazstva ruských hokejistov a akéhokoľvek talismana. Tento rok náš tím hral hymnu Ruska počas zvuku olympijskej hymny, ktorá spôsobila náklonnosť a podporu stoviek tisíc občanov Ruska i zahraničia.

Dopingové problémy

Nové olympijské hry nepodali dopingové škandály. Počas súťaže bolo niekoľko športovcov chytených pomocou nelegálnych drog. Medzi nimi, kvôli nepochopiteľným okolnostiam, boli z športu ruskí športovci, ktorí nepotrebujú stimulovať určité schopnosti tela. Curlingista Alexander Krushelnitsky bol obvinený z používania meldónia. Atlét rozhodne odmieta priznať vinu. Napriek tomu nepreukázal svoju nevinnosť. Odmietol sa zúčastniť športového arbitrážneho súdu, v dôsledku ktorého boli sťažnosti zrušené. V dôsledku toho Krushelnitsky stratil bronz, ktorý získal v dvojici so svojou manželkou Anastasií Bryzgalovou.

Medaila sa presťahovala do nórskeho páru, ktorý predtým obsadil štvrté miesto.

Mnohé zodpovedné organizácie majú v úmysle vyšetriť spôsob, akým doping vstúpil do tela športovca. Medzi ne patrí:

 • Ruská federácia curlingov;
 • orgánmi činnými v trestnom konaní Ruskej federácie a Južnej Kórey;
 • Medzinárodný olympijský výbor;
 • Medzinárodná Curlingová federácia;
 • CAS.

Druhým účastníkom olympijských hier, podozrivých z dopingu, bol bobsledér Nadežda Sergeeva. Vo svojom tele bol nájdený trimetazidín, ktorý je tiež zakázaný na použitie počas súťaže. Jej výsledky a 12. miesto na olympijských hrách boli zrušené. Tento športovec tiež čaká na ďalšie konania.

Vlajka Ruska a úloha MOV pri odstraňovaní krajiny

Ako je známe, ruská vlajka bola počas priebehu hier zakázaná. Aj keď fanúšikovia doteraz dúfali, že prinajmenšom pri uzatvorení olympijských hier sa objaví banner Ruska. Medzinárodný olympijský výbor sa rozhodol ponechať zákaz až do konca všetkých podujatí týkajúcich sa olympijských hier.

Výkonná rada MOV uviedla, že boli zvážené všetky fakty: prijatie prísneho antidopingového zákona a ďalších opatrení. V tomto prípade sa hlasovaním rozhodlo, že zákaz bude platiť v platnosti. Aj komisia MOV odporúča, aby sa zákaz zrušil, kým všetci účastníci olympiády z Ruska nebudú testovaní na doping.

Žiadna iná krajina v histórii olympijských hier nebola podrobená takým krutým opatreniam. Zdá sa, že pre zástupcov iných krajín, ktoré sú súčasťou MOV, bude Rusko navždy zostať príliš vážnym súperom. A vo vojne, aj keď je to šport, ako viete, všetky prostriedky sú dobré.

Loading...