Interiér

Domáce kaktusy: Starostlivosť, výsadba, druhy

Obsah
  1. Starostlivosť o vnútorné kaktusy
  2. Výber jedál
  3. pristávacia
  4. Najlepšie miesto pre kaktus
  5. zalievanie
  6. Druhy domácich kaktusov

Všetky odrody vnútorného kaktusu sa vyznačujú prítomnosťou mäsitých zahustených stoniek a nedostatku listov. Sférické a podlhovasté tvary týchto farieb majú dobrý povrch absorbujúci svetlo.

Tento typ izbových rastlín vždy priťahoval pestovateľov kvetov s ich originálnosťou a jedinečnými vlastnosťami. Ale tieto vlastnosti len spôsobujú určité ťažkosti rastúce doma.

Pre začínajúcich pestovateľov kvetov, ktorí nepoznajú všetky pravidlá údržby kaktusov, nie je ľahké. Ale ak zabezpečíte správnu starostlivosť, úspešný rast a dokonca aj každoročný kvitnúci pekný závod nebude príliš dlho.

Zástupcovia rastlín kaktusu sú prispôsobení extrémnym podmienkam - cítia sa pohodlne v púštnych a suchých oblastiach. Ich hroty sú vynikajúcim úkrytom od slnka. Žrebcovité druhy, vzhľadom na svoj tvar, dokonale tolerujú jasné slnečné svetlo.

Starostlivosť o vnútorné kaktusy

Kaktus - nenáročná rastlina, ale napriek tomu treba mať na pamäti, že iba starostlivé, pozorné ženy v domácnosti môžu vychutnať krásu kvitnúceho kaktusu.

Výber jedál

Ideálny pre kaktusové plastové hrnce s posuvným dnom. Výška takýchto jedál by mala byť o 15% vyššia ako koreňový systém. Pravdepodobnosť jej hniloby bude minimálna v menej širokých a vyšších hrncoch.

Pôda

Pohodlné pre kaktusové prostredie - voľná, mierne kyslá pôda, dobre priepustná pre vzduch a vodu. Ideálom by bola zmes hrubého piesku, listového humusu a pôdy v rovnakých pomeroch. Pre kaktusy nie je povolená stagnácia vody. Preto je dôležité urobiť dobrú drenáž na dno hrnca, ktoré pozostáva z tehál, čipu, expandovanej hliny alebo štrku.

pristávacia

Pred transplantáciou kaktusu do iného hrnca je potrebné zastaviť niekoľko dní napájanie - bude to oveľa jednoduchšie odstrániť koreň zo zeme. V nových miskách po drenážnej vrstve sa zmes pôdy naplní na 1/3. Ďalej by ste mali starostlivo ponoriť do koreňov a posypať zvyšnou pôdou. Koreňový krk postrekovaný riečnym pieskom.

Na koreňové rany uzdravené po transplantácii, pôda nie je navlhčená niekoľko dní. Stačí, keď transplantujete miestny kaktus, len raz za pár rokov.

Najlepšie miesto pre kaktus

Najlepšie miesto pre kaktus je slnečná strana miestnosti. Je to čerstvý vzduch a jasné svetlo, ktoré je dôležité na prvom mieste.

zalievanie

Kaktusy musia poskytovať podmienky v blízkosti púšte. Zavlažovanie by malo byť zriedkavé, ale pomerne bohaté. Medzi uzávermi by mala krajina správne vyschnúť. A je dôležité pamätať na to, že horné vrstvy pôdy sušia aktívnejšie ako nižšie a strednejšie a nahromadená vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov. To je dôvod, prečo je potrebné správne vodné zariadenie a iba zaistiť, aby bola pôda úplne suchá.

Druhy domácich kaktusov

Krásny kvitnutie a rôzne formy vnútorných kaktusov naznačuje veľa možností pre dekoráciu interiéru vo vašej domácnosti. Zvážte niekoľko odrôd domácich kaktusov.

Kaktus dúhový ježko (Rainbow Echinocactus)

Tento typ valcovitého alebo oválneho tvaru, rast až do 45 cm, dojem s farebným rozsahom - ružové a fialové odtiene.

Tento kaktus je celkom pohodlný bez tieňovania od jasného slnka, na južnej a západnej strane. Echinocactus priaznivo toleruje suchý vzduch, ale nie proti príležitostnému postreku s dostatočne teplou vodou.

Toto plemeno má nadmernú krehkosť koreňového systému, takže nevyhnutná transplantácia musí byť veľmi presná.

Gymnocalycium friedrichii (Mikhanovich Gymnocalycium)

Tento neuveriteľne krásny typ kaktusu začína v pomerne skorom veku svojimi kvitnúcimi lievikovitými, červenými, ružovými a bielymi kvetmi. Jeho široký predĺžený stonček šedozelenej alebo hnedo sfarbenej farby obsahuje až 10 zosilnených trojuholníkových rebier; neobsahuje vilu.

Gymnocalycium ľahko rástol doma. Vyžaduje veľa jasného svetla, ale v lete by kaktus mal byť zastretý z horiaceho slnka.

Cleistocactus straussii (Strauss cleistocactus)

Stĺpcové horizontálne rastliny sú pokryté hrotom a bielymi vlasmi. Výška tohto typu môže dosiahnuť 1 meter. Zvláštnosťou je kvitnutie uzavretých tubulárnych kvetov. Veľké množstvo slnečného svetla a svetlého odtieňa s horiacimi slnečnými lúčmi sú povinné podmienky pre rast cleistocactus.

Opuntia microdasys (pichľavka hruškovitá)

Dotýkanie sa akéhokoľvek typu opuncie je veľmi nežiadúce. Jej drobné hroty s rozkrojenými koncami sú veľmi bolestivé. Pichľavé hrušky rastú na 30 cm, existujú rôzne formy.

V lete je kaktus hojne napojený, ale počas horúcej vlny sa zalievanie znižuje a robí sa len večer. V takomto prípade by vlhkosť na stonke nemala spadnúť.

Trichocereus candicans (bielenie Trichocereus)

Môže vyrastať až 1,5 metra. Rozlišuje sa v bielych, lievikovitých, vonných kvetoch.

V závislosti od typu stonky môže rásť vertikálne alebo naklonený. Dĺžka trní na rebrách dosahuje 4 cm, v strede - 2 krát dlhšie.

Rastlina je veľmi odolná a nenáročná, získava výšku a ľahko expanduje s množstvom slnečného svetla, tepla a pravidelného zalievania.

Dovolenka kaktus (Rozhdestvennik alebo Schlumbergera)

Rastlina zapôsobila a potešila svojim krásnym kvitnutím v neštandardnom zimnom období pre kaktusy.

Práve v zime preto Schtumberger potrebuje intenzívne zavlažovanie. Pre takýto kaktus je prijateľnejšie rozptýlené slnečné svetlo. Paleta odtieňov kvetov 7-8 cm dlhá môže byť veľmi odlišná.

Mammillaria (Mammillaria)

Táto rastlina má až 500 druhov. Mammillaria je pokrytá dlhými mäkkými tŕňmi, ako sú chĺpky. Stonky sú sférické alebo valcové.

Ich charakteristický rozdiel oproti ostatným predstaviteľom je prítomnosť viacerých papilov. Kvety sú fialové, biele, červené tóny rastú od dutín, ktoré sa nachádzajú medzi papilou.

Notocactus ottonis (Notokactus Otto)

Pestovatelia kvetov pestujú tento druh nielen kvôli kvitnutiu, ale aj pre zaujímavú štruktúru stonky s výraznými rebrami, na ktorých tvrdé tŕne vyzerajú veľmi pekne.

V priebehu času sa objavujú veľké, lesklé žlté kvety, ktorých priemer dosahuje 8 cm. Silný kontrast sa dosiahne proti jasne zelenému pozadiu stonky, čo zvyšuje príťažlivosť tohto plemena.

Rebutia miniscula (rebutia tiny)

Tieto roztomilé malé globulárne kaktusy s priemerom nie väčším ako 10 cm Z ostatných týchto druhov sa malé odmietnutie rozlišuje umiestnením kvetov - nie na vrchol stonky, ale na samotnom základe.

Kvety majú spravidla ružový, oranžový, červený odtieň a dokonca aj zlaté sfarbenie chrbtových kameňov jej dáva zvláštny dekoratívny účinok.

Takýto kaktus je veľmi priaznivý pre suchý vzduch, ale vyžaduje povinné postrekovanie ráno zo sprejovej fľaše. Zásadne potrebuje rastlina rovnaké podmienky ako zvyšok vnútorných kaktusov.

Máte doma kaktusy? Aké sú vaše obľúbené druhy?

Loading...