Články

Praha - vynikajúce pamiatky a atmosféra stredovekého českého hlavného mesta

Praha je úžasné mesto. Keď sa tu nachádzame, všetci turisti sa zamilujú do tohto miesta, v ktorom sa storočne starej histórie a modernosti harmonicky kombinujú. Starobylá časť mesta je zahalená mnohými hádankami a tajomstvami. Toto je miesto, kde sa zhromažďuje väčšina pamiatok českej metropoly. Prechádzka ulicami a námestiemi, akoby ste sa ocitli v stredoveku. Čo stojí za návštevu počas cesty do Prahy?

Karlov most

Most na spojenie dvoch okresov hlavného mesta Malá Strana a Stare Misto cez Vltavu dostal svoje meno na počesť Karola IV. Bol postavený v štrnástom storočí, najmä pre českých vládcov, ktorí sa presťahovali na druhú stranu rieky. V roku 1974 získal postavenie pre chodcov. Dnes je jedným z najpopulárnejších turistických miest v Prahe. Tu sa pravidelne konajú kostýmné predstavenia a umeleckí umelci čerpajú svoje majstrovské diela.

Václavské námestie

Námestie je kultúrnym centrom hlavného mesta a nachádza sa v okrese Nové mesto. Tu sa pravidelne konajú rôzne udalosti štátneho a verejného významu. Na obvode námestia sa nachádzajú drahé hotely, obchody slávnych značiek, kancelárie veľkých firiem, báječné reštaurácie a nočné kluby obľúbené medzi mladými ľuďmi.

Námestie získalo svoje meno na počesť svätého Václava, ktoré miestni obyvatelia už mnoho storočí považovali za svojho patróna. V 14. storočí boli na tejto lokalite popraveni zločinci a konali sa veľtrhy. Neskôr sa tu usadili miestni obchodníci a remeselníci.

Staromestské námestie

Život v tejto časti staršej hmly je už od 12. storočia v plnom prúde. V tom čase bol veľký nákupný trh umiestnený na hlavnom námestí, kde bolo dodávané množstvo tovarov na predaj pozdĺž rieky Vltavy. Okolo námestia môžete vidieť staré budovy, ktoré zázračne netrpeli počas druhej svetovej vojny. Preto dnes má každý možnosť dotýkať sa histórie starobylého mesta, reprezentovaného architektonickými vzorkami v barokovom a gotickom štýle.

Stará radnica

Hneď ako v štvrtom storočí dostal Stare Misto štatút mesta, rozhodlo sa postaviť na hlavnom námestí radnicu, na ktorej sa zhromaždili miestne samosprávy. Počas svojej existencie sa radnica významne zmenila a okolo nej sa objavili mnohé rozšírenia. Na vrchole staršej radnice môžete navštíviť orloj, ktorý funguje od 15. storočia. Jedná sa o unikátnu tvorbu majstrov a pozostáva z mnohých číselníkov zabudovaných do jednej hodinky.

Hrad Karlštejn

Tento známy po celom území Českej republiky sa nachádza 30 km od mesta. Je to nepreniknuteľná pevnosť, v ktorej sa po mnoho storočí zachovali najdôležitejšie dokumenty pre Českú republiku, symboly moci, šperky a iné cenné pamiatky.

Hrad bol postavený v 14. storočí na objednávku Karola IV. Osobne dohliadal na celý proces výstavby a dekorácie budov. Steny hradu zachovali pamiatku mnohých vládcov krajiny. Tu a dnes môžete vidieť staroveké pamiatky.

Týnsky kostol

Táto nádherná gotická budova je symbolom Staromestského námestia. Jeho stavba začala v štrnástom storočí a trvala viac ako 150 rokov. V týchto stenách sa zachová popola mnohých historických osobností. A z 80-metrových veží, ktoré stúpajú nad chrám, dýcha duch stredoveku. Turisti sú ohromení bohatou výzdobou chrámu a desiatkami luxusných oltárov.

Pražský hrad

Tento komplex jedinečných štruktúr vďaka svojej veľkosti bol v Guinnessovej knihe rekordov. Na jeho území sa nachádzajú staroveké katedrály a paláce, múzeá a galérie, veže a kaplnky. Prvá osada v tomto mieste vznikla v IX. Storočí. Dnes sa tu chystá česká vláda.

Starý kráľovský palác

Od XII. Storočia až do XVI., Tu bola kráľovská rezidencia. Kamenná budova postavila Sobeslav I. na mieste drevenej budovy. Silné kamenné steny boli potrebné na ochranu pred nepriateľmi. Počas vlády Vladislava II. Bol hrad rekonštruovaný v gotickom štýle a zostalo iba prízemie staršej budovy.

Trojský hrad

Na okraji mesta môžete navštíviť palác, postavený v barokovom štýle. Vonkajšie to veľmi pripomína staré talianske vily. Hrad obsahuje jedinečnú zbierku vín, zbierku obrazov z 19. storočia a orientálnu keramiku. V cisárskej sále sú zachované fresky, v ktorých sú zobrazené najvýznamnejšie udalosti v živote habsburskej dynastie.

Vyšehradská pevnosť

Vyšehrad vznikol v desiatom storočí a za 100 rokov dosiahol nebývalý rozkvet. Vtedy bol na kopci postavený hrad s opevnením okolo nej. Toto miesto však veľmi rýchlo padlo do havárie a bolo oživené až za vlády Karola IV.

Počas návštevy pevnosti môžete navštíviť baziliku svätých Petra a Pavla. Historici spájajú tvorbu českej štátnosti s týmto miestom. Vratislav II. Začal budovať v XI. Storočí. Vzorka bola odobratá katedrálou Vatikánu. Nepodarilo sa mu však dokončiť kvôli požiaru.

Katedrála sv. Víta

Katedrála je hlavným chrámom Prahy. Bol postavený na mieste baziliky, ktorú dokončil Karol IV. Konštrukcia katedrály trvala 400 rokov a bola dokončená až v roku 1929.

Národné divadlo

Hlavné divadlo českého hlavného mesta patrí symbolom znovuzrodenia národa. Jeho výstavba sa realizovala výhradne s darmi miestnych obyvateľov. Prvý výkon na svojej scéne bol uvedený v roku 1881. Avšak v tom istom roku stavba utrpela strašný požiar. Obnova trvala 2 roky, po ktorom sa divadlo opäť otvorilo. Národné divadlo sa nachádza na brehu Vltavy. A jeho luxusný interiér je často v porovnaní s Viedenskou operou.

Národné múzeum

Budova postavená v novorenesančnom štýle obsahuje historické expozície o minulosti krajiny. Medzi nimi sú antropologické a paleontologické nálezy, sochy, knihy a mince nájdené počas výkopov.

Prášková veža

Postavený v gotickej štýle, veža stojí na mieste starých mestských brán. Veža získala svoj názov kvôli práškovému skladu, ktorý sa tu nachádzal v 18. storočí. Dnes môžete navštíviť výstavu fotografií. A z jeho pozorovacej palube ponúka úžasný výhľad na mesto.

Dom spoločenstva

Táto budova bola postavená na mieste kráľovskej rezidencie. Spoločenský dom bol miestom konania výstav a rôznych zhromaždení. V roku 1918 tu bola vyhlásená nezávislosť štátu. Dnes sú koncerty a hudobné festivaly.

Židovská štvrť

Toto miesto je ešte známe ako Josef. V XI storočí sa tu nachádzalo židovské ghetto a až do 18. storočia bola štvrť obklopená vysokou stenou. Už 150 rokov bola židovská štvrť takmer úplne prestavaná. Jediná vec, ktorá prežila až do dnešných dní, je židovský cintorín, synagóga a niekoľko budov tej doby.

Vinarna Chertovka

Šírka tejto ulice je len 70 cm, čo z neho robí ten najužší na svete. Súčasne tu môže prejsť viac ako 1 osoba, preto na oboch koncoch ulice sú inštalované špeciálne semafory.

Golden Lane

Tento názov má múzeum v uliciach s hračkami, v ktorých žijú fiktívne postavy. Názov ulice pochádza zo XVI. Storočia, kedy tu žili mincové a klenotníci, ktorí slúžili v štátnej pokladnici. Existuje aj legenda, podľa ktorej ulice získala meno Zlatý, keďže tu bývali alchymisti, ktorí sa zaoberali transformáciou rôznych materiálov na zlato. Po druhej svetovej vojne boli všetci miestni obyvatelia vysťahovaní a múzeá boli organizované vo svojich domoch.

Tanečný dom

Neuveriteľná architektonická tvorba sa nachádza v centre mesta. Reštaurácia sa nachádza v prvom poschodí budovy.

Prechádzka pražskými ulicami sa zdá, že bol v stredovekej Európe. Blízkejší pohľad na históriu a kultúru mesta pomôže navštíviť jeho atrakcie.

Loading...