Interiér

Ideálne orchidey hrnce: ako si vybrať?

Pri nákupe hrnca na vnútorné rastliny sa najprv venujeme pozornosti jeho veľkosti, výzdobe a vlastným chuťovým preferenciám. Avšak pri orchideách to nebude fungovať.

Medzi rôznorodosť orchideí iba malá časť uprednostňuje obohatenú pôdu, zatiaľ čo zvyšok rastie na kamenných rímsach, stromových kmeňoch alebo na miestach, kde pôda prakticky chýba. Preto sa kvetináče pre domáce orchidey výrazne líšia od bežných kvetinových obalov.

Ako si vybrať hrniec pre orchidey

Orchidey patria do skupiny epifytov a litofytov, ktorých charakteristickým rysom je odmietanie nadmernej tvorby koreňov. Pri výbere hrnca pre rastlinu treba túto skutočnosť považovať za hlavnú. Okrem toho existuje niekoľko ďalších dôležitých požiadaviek na kontajnery.

Ideálny kvet orchidea by mal poskytnúť:

  • rýchly odtok vlhkosti z koreňov
  • aktívne prevzdušnenie orchideí a substrátov vo vnútri
  • bezpečnú extrakciu oddenín, ktorá sa môže rozšíriť ďaleko za hrniec
  • optimálna teplota

Korene niektorých typov orchideí okrem absorpcie vlhkosti a živín sa aktívne zapájajú do procesu fotosyntézy. Najlepšie, ktoré si môžete vybrať pre takéto rastliny, je plne transparentný kontajner. Toto je najbežnejšie riešenie pre všetky odrody kvetu, avšak nie veľa ľudí vie, že orchidey sa budú cítiť skvele v hlinách, sklách, plastoch, keramike atď. pot.

Pri nákupe kontajnera pre orchidey, majte na pamäti, že rastlina nepotrebuje veľké množstvo substrátu, takže aj pre veľké rastliny bude dosť malý hrniec.

Je dôležité, aby:

  • v nádrži boli drenážne otvory
  • výška hrnca bola rovná šírke krku
  • koreňový systém bol úplne umiestnený do hrnca

K dispozícii sú tiež plastové a keramické misky pre orchidey s otvormi na boku, aby sa zabezpečil príjem vzduchu v košíku.

Pokúste sa nepoužívať poháriky sklenených orchideí. Môžu zraniť nielen kvetinu, ale aj osobu. Okrem toho sklo neumožňuje dýchať korene. Môže byť použitý ako cache-pot, v ktorom je umiestnená plastová nádoba s rastlinou.

Plastový orchidecký hrniec

Plast - najobvyklejšia možnosť pre orchidey. Vďaka transparentnosti tohto materiálu môžete vždy posúdiť stav koreňového systému rastliny. Korene kvetu ľahko kĺžu po povrchu plastu a nerastú k nemu.

Plast dokonale zachováva teplo, čo eliminuje podchladenie koreňov a rastlín ako celku.

Medzi nevýhody plastovej nádoby možno poznamenať bežný vzhľad, vzduchotesnosť, ktorá však môže byť vyriešená vrtávaním bočných otvorov.

Hrniec na orchidey

Hliníkové kontajnery sa najčastejšie používajú na pestovanie phalaenopsis. Majú veľa výhod:

  • je to materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý je vďaka svojej poréznej štruktúre dobre priedušný a neumožňuje vlhkosť v nádobe
  • hlinené misky a hrnce sú veľmi odolné a menej náchylné na otáčanie

Hlavnou nevýhodou hlinených hrncov je intenzívne odparovanie vlhkosti v blízkosti ohrievačov. To vedie k podchladeniu koreňov. Navyše hrubý vnútorný povrch nádoby je ideálnym držiakom pre korene, ktoré sú pevne spojené s ním. Pokus o odtrhnutie koreňov zo stien vedie k ich poškodeniu.

Keramické kvetináče

Alternatívou k hlineným kontajnerom sú keramické nádoby. Zachovávajú vlhkosť dobre a sú odolné voči akémukoľvek povrchu. Glazované steny nedovolia, aby korene kvetu narástli a boli poškodené.

Ak však hlina a priehľadné hrnce nahromadia teplo, naopak, keramické nádoby to uvoľnia. Ak je miestnosť vždy horúca, takáto nádoba je najlepšou voľbou, ale napriek tomu sa neodporúča umiestniť kvetinu v zimnom období na parapete.

Orchidey vyzerajú obzvlášť pôsobivé v čínskych keramických nádobách. Sú zastúpené vázanými vázami na nohách, skôr ako kôš. V takejto kapacite korene kvetu dýchajú perfektne, hoci substrát rýchlo zaschne.

Sklenené orchidey

Medzi kvetinármi a miláčikmi orchideí, argument nie je zomierajú - stojí za to, že rastú orchidey v sklenenej nádobe. Sklenené stúpenci tvrdia, že pomôžu, ak vlhkosť v miestnosti je nízka. Používa silnú vrstvu drenáže, ktorá zabraňuje prenikaniu koreňov.

Odporcovia sklenených hrncov tvrdia, že stagnácia vlhkosti v takejto nádobe je zaručená kvôli tomu, čo môže rastlina zomrieť.

Jedna vec je jasná, že sklenené nádoby sú vhodné len pre niekoľko typov orchideí, napríklad pod vandou, ktorej koreňový systém nevyžaduje fotosyntézu.

Prútené koše pre orchidey

Prútený kontajner predstavuje veľký kompromis medzi prírodnými a technologicky vyspelými materiálmi. Sú vyrobené z bambusu, dreva je rozptýlené plastovými časťami.

Prírodné vlastnosti materiálu umožňujú vytvárať optimálne podmienky pre koreňový systém orchideí, chrániť ho pred prehriatím a prechladnutím. Pórovitá štruktúra bambusu neumožňuje stagnovať vlhkosť v hrnci a zabezpečuje dobrú cirkuláciu vzduchu. Avšak, napájanie rastliny v prútenom hrnci bude mať oveľa častejšie.

Akú veľkosť by mala byť banka pre orchidey

Okrem materiálu hrnca nie je menej dôležité pre aktívny rast a kvitnutie orchideí má svoju veľkosť. Rastlina nemá rád príliš veľké kontajnery, takže je lepšie používať úzke kontajnery, v ktorých je umiestnený celý koreňový systém.

Optimálne parametre pre orchidej majú rovnakú hodnotu priemeru a výšky hrnca. Príliš veľké kontajnery povedú k tomu, že vlhkosť bude nepravidelne prúdiť do koreňov, čo v konečnom dôsledku povedie k ich hnilobe. Na druhej strane, vysoké a úzke kontajnery sa často obrátia kvôli nedostatku riadnej podpory.

Pri výbere najlepšej kapacity pre orchideu by ste mali zastaviť v hrnci, v ktorom bude kvetina vizuálne trochu obmedzená.

Mnohé ženy v domácnosti robia svoje vlastné kontajnery na orchidey a umiestnia do nich plastové alebo keramické nádoby. Toto riešenie vyzerá nezvyčajne a štýlovo. Používa to bambusové alebo drevené palice, držané spolu s medeným drôtom alebo takmer neviditeľným rybolovom.

Napriek tomu, že orchidey sú považované za dosť kvitnúce rastliny, cítia sa skvelé v rôznych kontajneroch. Je dôležité vopred sa pýtať na odrody vašej orchidey a vybrať optimálnu nádobu pre rastlinu, v ktorej vás neustále poteší kvety neuveriteľnej krásy.

Loading...