Svet

Alina Zagitová: jasná cesta k víťazstvu na olympijských hrách v roku 2018

Po zimných olympijských hrách v roku 2018 sa Alina Zagitová stala jednou z najlepších korčuliarov na svete. Jej profil je jednoduchá korčuľovanie. Dokonca ešte predtým, než vstúpila do veku, dievča získalo toľko titulov a ocenení, koľko profesionálnych športovcov nemôže dostať do celej svojej kariéry.

Sortiment výhod Aliny nad ostatnými je úžasná túžba po dokonalosti, vytrvalosť pri dosahovaní cieľov a ako bonus dobrá genetika.

Detstvo a začiatok športovej kariéry

Dievča sa narodilo 18. mája 2002. V rodine Zagitovcov to bolo prvé dieťa. V tom čase všetci žili v Izhevsku, hlavnom kultúrnom centre Udmurtskej republiky. Prekvapivo, dievča dostalo meno od známeho športovca Alina Kabaeva. Zhodou okolností sa rodičia už dlho nemohli rozhodnúť, kým sa na televíznej obrazovke nezobrazí úspešný gymnast.

Alina otec a jej mladšia sestra Sabina Ilnaz Zagitov bola trénerom hokejového tímu Izhstal. Bol to personifikácia vytrvalosti a vôle. Bol to jeho príklad a rada, ktorá poslala obe športové sestry najmä športu na korčuľovanie. Matka dievčat tiež snívala o kariére, ale okolnosti boli silnejšie. Preto dievčatá museli realizovať nerealizované sny. Podpora mámy sa stala jedným z rozhodujúcich faktorov vo výskyte novej hviezdy Alina v ruskom krasokorčuľovaní.

To všetko začalo ako zábava. Dievčatá prišli na jazdu len na víkend. Nikto ich nepresvedčil a navyše ich nútil. Alina začala skutočné tréningy vo veku 5 rokov a niekoľkokrát sa zriekla tejto činnosti. Bola fascinovaná kresbou a ďalšími koníčkami. Ale keď vo veku 7 rokov bolo jasné, že dievča bolo obdarené talentom, rozhodla sa úplne sa venovať krasokorčuľovaniu. Takže v roku 2007 začala kariéra mladého víťaza.

Do roku 2015 sa Zagitova cvičila na základe detskej športovej školy Izhevsk. Hlavné triedy sa konali v Almetyevskom paláci športu s názvom "Jubileum". Larisa Sanina a Natalya Antipina sa stali prvými učiteľmi pre Alinu. Nešetrili žiadnu snahu a investovali dôstojnú základňu do budúcej krasokorčuliarky. Stále udržujú kontakt, pomáhajú dievčaťu s radami a starajú sa o ňu vo všetkých súťažiach.

Na určitom mieste v meste Zagitova nebolo žiadnych súperov. Je potrebné nájsť dobrých konkurentov pre osobný rast. Preto sa do Moskvy presťahovalo trinásťročné dievča. Tu bol mladý, krehký duch Alina ťažký. Dôležitým momentom v športovej kariére dievčaťa bol známy Eteri Tutberidze. Všetky mladé talenty, bez výnimky, sa chceli dostať k tomuto trénerovi. Ale to bolo v Aline, že Eteri Georgievna videl budúceho úspešného športovca. Takže Alina vstúpila do tímu Tutberidze, ale za menej ako tri mesiace bola vylúčená. Podľa trénera sa dievča nedokázalo reštrukturalizovať z bežného vyučovacieho systému na nový.

Pre Eteri Georgievnu bolo dôležité, aby športovec sám pracoval na sebe. Alina nehádala a ticho prešla do tímu Anny Tsarevy. Potom sa všetko ani nepodarilo: dievča trvalo dostalo dve vážne zranenia. Spočiatku, s neúspešným pádom, bola ruka zlomená. Dievča sa rozhodlo, že v hrách nebude ustúpiť a dokonca ani zraniť. V dôsledku toho dostala Alina zlomeninu nohy. Na liečbu trvali dva týždne oddychu v posteli. Ich priateľka strávila v rodnom meste. Musí sa znova naučiť chodiť, nehovoriac o stratených zručnostiach korčuľovania. Keď sa rodičia rozhodli priviesť Alinu do Izhevska za dobrú cenu, Eteri Tutberidze prekvapil každého s druhou šancou ponúknuť nešťastnému športovcovi.

Zagitova s ​​radosťou prijala ponuku a začala sa učiť z vlastných chýb. Tentoraz prijala politiku vedenia tréningov nového trénera. Dievča sa pokúsilo rýchlejšie zotaviť a začať zobrazovať výsledky. Takáto vytrvalosť bola úspešná. Tréningový tím tímu Tutberidze uznáva, že Alina má veľké nádeje.

Úspechy v športe

Prvá vážna udalosť, na ktorej sa zúčastnila Alina Zagitová, sa konala v januári 2016. Bolo to majstrovstvá Ruska medzi juniori. Dievča ukázala svojmu plastu v najťažšom programe pre svoju úroveň. Porota bola potešená, čo sa odrážalo v odhadoch. Toto bolo deviate miesto, čo v týchto podmienkach bolo pre Zagitovu dobrý výsledok.

Potom sa na juniorskom Grand Prix vo Francúzsku dostalo istého víťazstva, po ktorom Alina získala v podobnom turnaji v Slovinsku bronz. Tieto úspechy dláždili cestu dievčaťu do záverečnej etapy Grand Prix, kde sa Alina prejavila v celej svojej sláve a získala zlatú medailu a nechala pre svojich súperov žiadnu šancu. Bola najlepšia v krátkych a náhodných programoch, ako aj v počte bodov. V roku 2016 získala dievča striebro v majstrovstvách Ruska, začiatkom roku 2017 vyhral Zagitova zlato v ruskom šampionáte medzi juniori.

V roku 2017 bolo ďalšie víťazstvo. Tentokrát v Turecku na Európskom olympijskom festivale mládeže. Dával sa osobný záznam dievčaťa, za ktorý získala cenu v Taipei na Majstrovstvách sveta juniorov. Septembra toho istého roku bolo prvým predstavením na súťaži pre dospelých. Bol to Lombardský pohár a opäť prvé miesto. Nasleduje v Číne nové víťazstvo vo voľnom programe.

Koniec roka bol obzvlášť produktívny. Zoznam úspechov zahŕňal niekoľko ocenení a titulov:

  • titul šampióna Ruska;
  • Majstrovstvá Európy;
  • titul majstra športu Ruska medzinárodnej triedy.

Skutočné úspechy korčuliarov

Začiatkom tohto roka bola Alina na piatom mieste v medzinárodnej asociácii korčúľ. Na olympiáde v roku 2018 získal Zagitova predstavenie očakávanú známku sudcov - zlatú medailu a prvé miesto. Vďaka svojmu víťazstvu sa ruský tím môže poprieť strieborným mužstvom aj napriek malému počtu žien.

Hlavným úspechom v súčasnosti je svetový rekord, ktorý dievča zlomilo 21. februára ako súčasť zimných olympijských hier. Týmto okamžite demonštrovala svoju nadradenosť nad svojou súperou a spoluhráčkou Evgenia Medvedevou, ktorá mala o niečo menej jasný výsledok.

Mladý korčuliar nie je prekážkou. Získala nielen najvyššie ocenenia za krajinu, ale tiež dáva nádej na podobný úspech v budúcnosti.

Loading...