Články

Výber chodby pre úzku chodbu: Prehľad možností v obmedzenom priestore

Pri úzkej chodbe je dôležité nielen estetický prístup k dizajnu chodby, ale aj snaha o to, aby bola funkčná, ako je to len možné. Nie je to tak ľahké, pretože všetok potrebný nábytok musí byť usporiadaný na pomerne obmedzenom priestore a musí byť zohľadnená oveľa viac odtieňov. Ako byť v takejto situácii a harmonicky organizovať priestor - skúsme to prísť na to.

Usporiadanie nábytku na chodbe s úzkym koridorom

Príslušné usporiadanie nábytku a jeho multifunkčnosť - hlavné kritériá pre úzku chodbu. Najprv musíte určiť potrebné minimum. Môže to byť skriňa, vešiaky, police na topánky, zrkadlo.

Všetky položky by mali byť umiestnené tak, aby situácia vyzerala ľahko a uvoľnene. Nepreťažujte interiér. Berte do úvahy, že usporiadanie nábytku pozdĺž oboch stien malej chodby alebo chodby je považované za znamenie zlého vkusu - v takomto prípade sa zdá, že aj kompaktná miestnosť bude ešte menšia.

Ak je šatník plánovaný na chodbu, potom v podmienkach obmedzeného priestoru uprednostňujte možnosti s priehľadným, zrkadlovým, matným alebo kombinovaným dverom. Skvelou alternatívou môže byť aj skriňa s otvorenými policami.

Okrem šatníka, kde je vhodné skladovať klobúky a vrchné odevy, nevyhnutným prvkom pre chodbu je otvorená plocha s policami a háčiky. Jeho hlavnou funkciou je udržiavať oblečenie, obuv a rôzne doplnky.

Niektorí skúsení dizajnéri odporúčajú zavesenie polic v blízkosti stropu, čo šetrí priestor. Toto je obzvlášť praktické pre Chruščova. Posuvné šatník pre nich je tiež skvelá voľba.

Farebný dizajn chodby s úzkym koridorom

Použitie farieb na vizualizáciu priestoru je skvelý nápad pre malé chodby a úzke chodby. Existuje veľa myšlienok, ktoré pomôžu výrazne zmeniť interiér, aby bol čo najkomfortnejší. Existujú základné pravidlá pre kompetentnú kombináciu tmavých a svetlých farieb. Takže steny a strop môžu byť tón tmavšie ako nábytok, ktorý vyzerá najlepšie v neutrálnych alebo studených odtieňoch: béžová, káva, popol, slonovina atď.

Ak sa pre vás takýto klasický prístup zdá byť príliš banálny a nudný, potom už nie sú zakázané žiadne zaujímavé možnosti ani v podmienkach obmedzenej oblasti. Najdôležitejšou otázkou je dôsledne sa obrátiť na túto otázku, ale radšej sa obrátiť na profesionálneho dizajnéra. Interiér malej chodby a úzkeho chodby môže byť teda vytvorený v monochromatickej svetelnej škále, ale s jasnými akcentmi, ktoré priťahujú oči hostí.

Na pozadí bieleho nábytku, veľmi jasne, ale nie menej harmonicky, bude vyzerať jasne žltá výklenok s dekoratívnymi prvkami vo forme obrazov v jasných farbách. Takéto doplnenie jemne vyvažuje celkovú situáciu.

Optimálne osvetlenie v malej chodbe a úzkej chodbe

Zvyčajne na chodbách a úzkych chodbách nie je dostatok prirodzeného svetla. Preto, ak správne vyberiete návrh svetla pre ne, môžete drasticky zmeniť vnímanie priestoru ako celku. Najlepším spôsobom je kombinovať niekoľko scenárov umelého osvetlenia. Napríklad, okrem centrálneho lustra na strope, je dobré použiť obvodové svietidlá, roztomilé svietidlá alebo reflektory. Skvelým riešením by bolo aj dodatočné osvetlenie stropu.

Zrkadlová mágia

Nepochybne, zrkadlá, okrem svojej hlavnej funkcie, najlepšie zo všetkých sa vyrovnať s úlohou zväčšiť priestor vizuálne. Takže v dlhej chodbe môže byť zrkadlo umiestnené na úplnom konci. Bude tiež pekné pripojiť ho k nábytku, napríklad ku skrini.

Avšak pri konštrukcii priestorových zrkadiel existujú určité nuansy. Nemyslite si, že ich umiestnenie bude hrať v prospech dizajnu. Takže, ak vstup nie je príliš dlhý, ale skôr úzky, je lepšie usporiadať miestnosť tu s niekoľkými malými zrkadlami než dať jeden veľký. No, keď si chodba dovolí ubytovať šatník so zrkadlom. Ak sú však štvorcové metriky kriticky nedostatočné, umiestnenie šatne s integrovaným zrkadlom sa stáva optimálnym a často jediným východiskom.

Chodba pre úzku chodbu: pozornosť na detail

Úžasnú úlohu vo vizuálnej expanzii priestoru hrajú detaily. Pútavé farebné obrazy sa stanú jasnými akcentmi na ľahkých plochách, ktoré vizuálne uvoľňujú interiér.

Očarujúce rohože vo forme kvetov alebo listov pozdĺž chodby - nielen pôvodný dizajnový detail, ale aj červený sleď z nedostatkov miestnosti.

Dvere môžu byť aj hlavnou výzdobou vchodu. Výmena obvyklých pláten s jasnejšími, uvidíte, ako bude úzka chodba hrať inak. Jasné farby a kontrasty pridávajú dynamiku a rytmus. Hala bude mať vlastné šarm.

Ak budete musieť opraviť

Najčastejšie chodby s úzkymi chodbami sa nachádzajú v Chruščovi. Ak plánujete opraviť, vedené niekoľkými jednoduchými pravidlami:

  • Pokúste sa zachovať jeden dizajnový štýl chodby a priľahlých izieb. Takáto jednota zjednotí priestor a odkloní pozornosť od chýbajúcich štvorcových metrov vstupného priestoru;

  • pridať dekor na steny a strop. Odkvapy, architektonické prvky, podstavec bude výborným rozhodnutím;

  • pre dizajn kompaktnej miestnosti vhodnejších svetlých farieb. A pomocou textúrovanej tapety môžete hrať s kontrastmi;

  • Ak chcete minimalizovať "obrusu" dlhého úzkeho koridoru, skúste použiť vizuálne zonovanie s rôznymi povrchmi, oblúkmi, rôznymi úrovňami osvetlenia a stropov. Takže priestor nebude vnímaný monoliticky a vytvára depresívny dojem.

Ako môžete vidieť, dokonca aj chodba s úzkym koridorom môže byť pýchou vášho bytu, ak kompetentne pristupujete k otázke návrhu a plánovania. Povedzte nám, ako viete, ako ušetriť miesto na malej chodbe. Zdieľajte svoje skúsenosti v komentároch.

Loading...