Články

Amazing Istanbul: farebné pamiatky mesta

Rusi mimoriadne rešpektujú Istanbul. V mnohých ohľadoch je to rodové mesto, ktoré naši predkovia úctivo nazvali Tsargrad. Kresťanstvo prišlo k nám z Konštantínopolu, hlavného mesta Byzancie, a kultúra tejto úžasnej krajiny mala významný vplyv na naše umenie.

Ponúkame Vám zoznam jedinečných historických pamiatok, budov a palácov, ktoré zachovali ozveny vzdialeného Byzancia a Osmanskej ríše.

Palác Topkapi

Keď prídete do Istanbulu, určite by ste mali navštíviť palác Topkapi. Toto je vizitka starobylého mesta. Tu sultáni Osmanskej ríše žili viac ako 400 rokov, z ktorých každý sa snažil prekonať dekoráciu a architektúru predchádzajúcej. Výsledkom bol súbor s rozlohou viac ako 50 hektárov, na ktorom okrem paláca a budov pre tých, ktorí sú prítomní, boli altány, záhrady, početné sochy atď.

Ak je vaša prehliadka časovo obmedzená, navštívte najzaujímavejšie kútiky Topkapi - múzeum a hárem.

Aya Sofya

Vonkajšie katedrála vyzerá nenápadne a je nepravdepodobné, že pritiahne pozornosť turistov, ak nevedie túto kultúrnu pamiatku v Istanbule. Ak však vstúpite do tejto mešity a múzea v kombinácii, potom pred očami návštevníkov sa objaví 55metrová kupola, ktorá udiví aj tých najsofistikovanejších cestujúcich.

Po stáročia histórie bola Aya Sophia pravoslávnou katedrálou, katolíckou cirkvou a moslimskou mešitou. Nie bez ohňa, čiastočného ničenia, lúpeže a zemetrasení. Napriek týmto výzvam sa Hagia Sofia podarilo prežiť a zachovať svoje poklady.

Katedrála obsahuje jedinečné mozaiky ikon rozkvetu byzantskej ríše a Turínskeho plátna známeho na celom svete. Steny a dekoratívne prvky múzea sú zdobené islamskými kaligrafickými nápismi. Vyrezávané hrobky sultánov a architektúra katedrály ako celku pozoruhodnú v ich kráse.

Bazilika Cistern

Toto je obľúbené miesto pre romantické stretnutia v podzemí, ktoré bolo pred niekoľkými storočiami obľúbené u párov. Bazilika Cistern je rezervoár, ktorého história sa datuje viac ako 1500 rokov. Tu je uložená zásoba pitnej vody v prípade sucha.

Priehrada bola postavená z mramorových stĺpov starogréckych chrámov. Mnohé z nich majú zdobené rezbárske a basreliéfy.

Chladenie, tajomný súmrak a ticho, rozbité iba zvukom tečúcej vody - je možné nájsť tichšie miesto na oddych od tepla a hluku, ktorý vládne hore. Steny stĺpcov balzamu sú osvetlené svietidlami a vytvárajú rozptýlené mäkké svetlo.

Modrá mešita

Toto je nesporný symbol moderného Istanbulu. Uprostred rušného mesta a automobilov stúpa nádherná mešita, ponorená do sviežeho parku s fontánami a trávnikmi. Architekt si dal za cieľ prekonať susednú Ayiu Sofyu v elegancii foriem. V mnohých ohľadoch sa mu podarilo a teraz máme príležitosť premýšľať o rozptyle dómov, jedinečných fresiek a vzorov na stenách.

Ale prečo Blue? Pri stavbe mešity sa použili keramické dlaždice modrej a bielej. Nakoniec sa však stratili medzi obrovskou kupolou budovy a tisíckami ďalších dlaždíc.

Návšteva múzea je počas modlitby zatvorená, takže keď počujete výzvu na modlitbu, nevstupujte do mešity aspoň 30-40 minút.

Mešita Suleymaniye

Jedna z najväčších mešít v Istanbule a historický symbol mesta. Po nedávnej rekonštrukcii získala presne obraz, ktorý architekti 17. storočia vytvorili. Na nádvorí sa nachádzajú hrobky sultána Suleimana a jeho slovanskej manželky Roksolany.

Veľký bazár

Po návšteve historických miest by sme sa chceli ponoriť do pôvodných tradícií bežných obyvateľov Istanbulu a pozrieť sa na ich život z vnútra, aby sme tak povedali. Najlepším miestom pre to je Veľký bazár, ktorý pod svojou "strechou" zhromaždil mešity, reštaurácie, obchody a ulice. V priebehu dňa je viac ako pol milióna ran.

Ak ste neboli na Veľkom bazári, zvážte, že ste vôbec neboli v Istanbule. To je porovnateľné s výletom do Ruska bez návštevy Červeného námestia. Nákup niečo tu sa však neodporúča. Bazár sa už dlho stáva turistickou destináciou, takže ceny sú tu 2-3 krát vyššie.

Zborový kláštor

Jeden z mála budov, ktoré zachovali ozveny bývalej veľkej byzantskej ríše. Pri pohľade na kláštor Chora budete plne cítiť atmosféru, ktorá prevládala v čase, keď naši predkovia prví navštívili vzdialený Konštantínopol.

Ulice, ktoré obkolesujú kláštor, sú podobné cestám, ktoré vedú pozdĺž domčekov bližšie k Tbilisi. Zbor je ohraničený mohutnou pevnosťou, ktorá kedysi obkľúčila celý Istanbul.

Galata Tower

Vydajte sa na exkurziu do veže Galata, nezabudnite si priniesť kameru. Odtiaľ si môžete prezrieť nádherné panorámy Istanbulu.

Pozorovací paluba sa nachádza na poslednom poschodí 61 metrovej veže. Tu je reštaurácia a nočný klub. Večera pre dvoch bude stáť 2-3 tisíce rubľov, ale skvelý výhľad z okna stojí za peniaze.

Najlepší čas na návštevu veže Galata je pred západom slnka alebo v noci, keď si môžete vychutnať výhľad na Istanbul v noci.

Múzeum moderného umenia

Súčasný Istanbul nie je cudzím umením, čo sa počíta od siedmich rokov. Naopak, obyvatelia krajiny sa snažia všetkými svojimi schopnosťami vyrovnať a vytvoriť obchodné centrá a zastupiteľské úrady iných štátov v tomto miliónovom meste.

V poslednom desaťročí sa priemyselný okres Levent a boky Beyoglu, kde sú prezentované stovky výstav, dostali veľký rozvoj. Väčšina z nich je otvorená s veľkou frekvenciou, ale najväčšie múzeá a galérie sa darí a organizujú výstavy svetovej úrovne vo svojich stenách. Odporúčame vám navštíviť múzeum Pera a Istanbul Modern.

Nezabudnite, že návštevy niektorých múzeí a katedrál sú platené, a preto sa opýtajte na náklady na vstup vopred. Niektorí turisti nájdu východisko z tejto situácie tým, že si zakúpia Museum Pass, ktorý je ekvivalentný jednému vstupenku do väčšiny turistických miest najväčšieho mesta v Turecku.

Istanbul je farebné a veľmi svetlé mesto, ktoré vďaka svojej priateľskej štvrti zapôsobilo na úplne odlišné kultúry a tradície. Turci sú veľmi priateľskí ľudia, ktorých najdôležitejšími hodnotami sú pohostinnosť a úcta.

Loading...