Články

Pamiatky Viedne: farebná krása hlavného mesta

Viedeň je malebné mesto nádherných parkov, pečiva, starého vína, hudby a valčíkov. Jeho kultúra absorbovala históriu a tradície mnohých národov a etnických skupín a vytvorila tak zaujímavý, tajomný a niekedy aj cynický charakter domorodého obyvateľstva hlavného mesta Rakúska.

Pred mnohými storočiami bola súčasná Viedeň obyčajná keltská dedina umiestnená na rieke Dunaj. Ďalším názvom tohto mesta je "Vindobona". Rimania si vybrali toto miesto ako centrálnu pevnosť a postupne sa malé osídlenie zmenilo na mocné rakúske ríše, ktoré zohralo významnú úlohu v dejinách celej Európy.

Hofburg

Bez preháňania sa Hofburgský palác môže nazvať srdcom Viedne. Na začiatku minulého storočia tu sídlili cisári Rakúska.

Budova neustále prešla reštrukturalizáciou, čo viedlo k vytvoreniu nádherného komplexu pripomínajúceho zložité bludisko.

Historické centrum mesta sa rozvinulo spolu s habsburskou dynasciou niekoľko storočí. Každý cisár sa pokúsil priniesť svoje inovácie do súboru. Okrem komôr, priestranných izieb a kancelárií je palác zarastený do sviežej záhrady, nádvorí, vínnych pivníc, stajní a arény.

Dnes je Hofburg čiastočne využívaný ako oficiálna prezidentská rezidencia, zatiaľ čo zvyšok je prístupný pre turistov.

Morový stĺp

Morový stĺpec je považovaný za najvýraznejšie sochárske zloženie rakúskeho hlavného mesta. Nachádza sa v centre Viedne na ulici Graben.

Morový stĺp je symbolom pamäte a vďačnosťou svätým za zbavenie rakúskeho ľudu morovej epidémie, ktorá v roku 1679 zúrila. Práve potom cisár Leopold I. sľúbil založiť stĺp milosrdenstva, ktorý by zachoval pamäť tých, ktorí zomreli na túto nevyliečiteľnú chorobu.

Ringstrasse

Prechádzka historickým centrom Viedne neprichádza okolo známeho bulváru Ringstrasse. Populárna turistická cesta zahŕňa rozjímanie nádherných parkov, zvláštnych budov a pamiatok.

Na mieste modernej ulice v 16. storočí bola múru chrániaca vnútorné mesto pred zničením. V 19. storočí bola zrušená špeciálnym cisárskym dekrétom, napĺňali sa priekopy a zákopy a na ich mieste boli postavené paláce a zámky v historickom štýle. Medzi nimi boli založené sochy, pamiatky, vysadené stromy a kríky, ktoré sa rýchlo rozrástli do priestranných a útulných parkov.

Shtefansdom

Viedeň pre mnohých je spojená s katedrálnymi katolíckymi kostolmi, ktoré sa vyznačujú svojou veľkoleposťou a jedinečnou architektúrou. V mnohých smeroch hlavné mesto Rakúska spĺňa očakávania turistov tým, že ponúka veľké množstvo budov postavených v románskom štýle.

Katedrála svätého Štefana má dlhú históriu, ktorá sa odráža vo vzhľade kostola. Spočiatku bola postavená v štýle neskorého romantizmu, ale neskôr nadobudla znaky gotiky.

Počas druhej svetovej vojny bol Stephansdom čiastočne zničený a spálený. Rekonštrukcia historickej pamiatky pokračuje dodnes.

Výška hlavnej veže Stephansdom je 136,4 m. Vnútri sú zachované vitráže, vyrezávaná kazateľnica a oltár z 15. storočia. Katakomby a pohreby sa nachádzajú vo dvore katedrály, kde je pochovaných 72 predstaviteľov cisárskej dynastie.

Viedenská opera

Staatsoper - symbol starej hudobnej kultúry rakúskeho ľudu. Viedenská opera je považovaná za jednu z popredných operných scén na svete.

Divadlo bolo postavené na Ringstrasse v roku 1869. Obrovskú, obrovskú novorenesančnú budovu verejnosť jednoznačne spoznala, ale cisár Franz Josef veľmi rád stavil.

V roku 1945 bol staatsoper zničený, ale za 10 rokov bol úplne obnovený. Dnes má sála Viedenskej opery viac ako 1 500 návštevníkov. Každý rok sa tu koná Opera Ball - známa udalosť vo svetovej kultúre.

Radnica

Radnica sa nachádza v historickom centre Viedne naproti budove Burgtheater. Takáto budova turistov nikdy nezostane bez dozoru. Fasáda súboru je vyzdobená v expresívnom neogotickom štýle a prehliadka známej Ringstrasse. Výška centrálnej veže je 94,5 m. Zhora stojí vysoká postava Rathausmanna vo výške 3,5 metra, ktorú Astriáni považujú za neoficiálny symbol Viedne.

Pred budovou je priestranné radnicové námestie, ktoré je miestom pre dôležité spoločenské udalosti a oslavy - vianočný veľtrh, májový kôš života. Dokonca aj v zime nie je táto oblasť ignorovaná. Celý priestor pred radnicou spolu s parkom sa naleje a stáva sa obrovským klziskom.

Dnes je radnica nielen kultúrnou pamiatkou, ale aj verejnou budovou, kde sa nachádza mestský parlament, obec, primátor mesta Viedeň a mestská knižnica. Napriek tomu návštevníci môžu navštíviť budovu Wiener Rathaus trikrát týždenne a obdivovať nádhernú architektúru tejto historickej budovy.

Rakúsky parlament

Budova parlamentu sa výrazne odlišuje od bežných gotických budov vo Viedni. Bol postavený v novogréckom štýle v rokoch 1873-83. Majestátny komplex sa nachádza na Ringstrasse a vyzerá ako starobylý chrám. Ďalším názvom tejto historickej pamiatky je "Vyšší dom".

Pri budovaní budovy parlamentu sa uvažovalo nielen o exteriérovom dizajne fasády, ale aj o plastických prechodoch medzi dekoratívnymi prvkami, vnútornými odtieňmi, až po tvar lampy a konštrukciu rámu obrazu.

Múzeum histórie umenia

Múzeum bolo vytvorené s cieľom prezentovať najbohatšiu zbierku umeleckých diel cisárskej dynastie. Budova sa nachádza na námestí Márie Terézie na južnej strane a je v neobarokom štýle.

V prvom poschodí je kompozícia venovaná starodávnemu svetu, starodávnemu Egyptu a východu. Druhá je pod umeleckou galériou, kde sú zastúpené plátno barokovej, talianskej renesancie a manýrismu. Na treťom poschodí sú numizmatické expozície.

Vyjadrovať všetku rozmanitosť architektonických pamiatok, historických budov a múzeí vo Viedni je jednoducho nemožné. Jedna vec je jasná, dokonca aj ten najnáročnejší turizmus dokáže pre seba nájsť presne ten medzník, ktorý bude natrvalo uložený v pamäti a stal sa pre ne symbolom veľkoleposti a sofistikovanosti hlavného mesta Rakúska.

Loading...