Interiér

Berry bobule: kultivácia, rozmnožovanie, starostlivosť, užitočné vlastnosti

Irga - ker, ovocie s malými bobuľkami tmavo modrej farby. Rodová krajina irgi sa považuje za Severnú Ameriku, ale vďaka svojej nenáročnej nálade rastlina v našej krajine dobre rastie. Vo voľnej prírode sa nachádza na okrajoch a horských svahoch, kde je veľa slnečného svetla. Dnes však možno vidieť aj na mnohých osobných pozemkoch.
Funkcia irgi

Krík patrí k rodine ružovej. Celkovo je v prírode 19 odrôd stromov a každý z nich dodáva jedlé sladké bobule. Existujú ďalšie názvy pre tento keň - bobule viniča, tmavý ker, korinka, severné hrozno atď.

Vzhľadom na svoje jedinečné zloženie, bobule irgi sú často používané v tradičnej medicíne. Nielen čerstvé bobule, ale aj mrazené alebo sušené ovocie sú odporúčané na boj proti nedostatku vitamínov a posilnenie obranyschopnosti tela.V Rusku nájdete 3 odrody tohto zariadenia:

 1. Irga olkholistnaya. Krov je schopný rastie až do výšky 4 metrov a má niekoľko kmeňov s hladkou, šedou kôrou. Kvety kvetú malé, biele kvety s príjemnou arómou. Bobule šalberky sú malé, sladké a majú fialový odtieň. S dobrou starostlivosťou o sezónu 1 je možné vyberať až 10 kg bobúľ z bush.
 2. Irga krv červená. Zvyčajne tento druh krov rastie maximálne 3 metre. Listy majú oválny tvar a na jeseň menia svoj odtieň na oranžovú. Výraznou črtou kvetov je pomerne veľká veľkosť a predĺžený tvar okvetných lístkov.
 3. Irga Canadian. V tomto druhu kvetov kvety tvoria kvetenstvo s priemerom asi 3 cm. Bobule kanadskej irgi sú malé, sladké a mäsité, maľované v tmavom ružovom odtieni. Listy kríkov môžu mať fialový alebo medený odtieň, ktorý sa na jeseň mení na tmavočervené. Maximálny výnos tohto druhu je asi 6 kg bobuľovitých plodov od 1 púšte.

Rastúci irgi

Táto rastlina je nenáročná. Najdôležitejšou vecou je vybrať si správne miesto na jeho výsadbu a prípravu pôdy.


Môžete ho pestovať na jar a na jeseň. Hoci skúsení záhradníci tvrdia, že keš, vysadený na jeseň, sa bude vyvíjať oveľa lepšie. Aby irgi výhonky nemuseli ísť hore do hľadania dostatočného množstva svetla, trávenie hlavnej sily na to, je potrebné, aby ste v dobre osvetlenom priestore vysadili ker.

Aby sa maximalizoval počet bobúľ, a ďalší rast sa netvoril, je potrebné, aby rastliny kroviny v hliny alebo piesku piesku. Pred vysadením musí byť vykopaná a oplodnená zmesou fosforu a draslíka v množstve 40 g na 1 m2. Krov sa vysádza do hĺbky asi 10-15 cm.


Chov irgi

Možno niekoľko rôznych metód šírenia semienka: semená, vrstvenie a odrezky.

Semená rastliny sa tvoria po dozretí bobúľ. Na pestovanie semien v pôde by mali byť ihneď po ich extrakcii z šťavnaté buničiny. Za týmto účelom sú v pôde uložené o 1-2 cm, napojené a pokryté vrstvou slamy alebo padlých listov. Jarné výhonky potrebujú transplantovať. Pestovanie irgu na trvalom mieste je možné len 3 roky po výsadbe semien.

Na štepenie pomocou hornej časti dobre vyvinutého závodu s niekoľkými púčikmi. Aby ste to urobili, odrežte 15 cm od vrchu, odstráňte všetky listy zospodu a nechajte vrch 2. Rez je namočený v roztoku, ktorý môže zvýšiť rast koreňov. V zeme odrezky sú vysadené v uhle asi 4 cm od seba.

Aby sa rezanie nezačalo hniť, piesok treba nalievať zhora. Zavlažte sadenice pomocou jemného sita, čím vytvárajte striekajúci efekt.

Horné stromy pokryté skleníkom. A po ich posilnení sa skleník niekedy odstráni, aby umožnil dýchanie rastliny. Posilnené výhonky na chov sa pestujú na špeciálnej posteli a kŕmenie hnoja s hnojom. Na trvalom mieste môžu byť vyložené až po 1 roku.

Vrstvy sa tvoria na jar po zahriatí pôdy. Za týmto účelom je ker s rastom pochovaný na špeciálne upravenej záhrade. Súbežne musíte skontrolovať vrchol. Po niekoľkých týždňoch, akonáhle sa výstrel starne, je doplnené polovicou zeme. Keď je natáčanie zakorenené, je opatrne orezané a vysadené na trvalom mieste.

Starostlivosť a prerezávanie čerešní

Krov zvyčajne nevyžaduje špeciálnu osobnú starostlivosť a môže rásť sám. Pravidelne sa má kŕmiť hnojivom s dusíkom. A aby koruna rastliny mala atraktívny vzhľad, musí byť odrezaná.

Každý kríž by mal mať od 10 do 20 pobočiek rôzneho veku. Všetky slabé snímky sú odstránené.


Ak irga začne chýbať, potrebuje omladzujúcu miernosť. Aby to bolo možné, každých niekoľko rokov by sa malo odstrániť väčšina celoročných drevín.

Zber irgi

Zvláštnosťou tejto rastliny je, že plody na jednej strane môžu rásť nerovnomerne, čo sťažuje ich zhromažďovanie. Plody rastliny sa zberajú niekoľkokrát počas leta, keď sa zrelia.

Jedenie bobúľ môže byť konzumované surové, vyrobené z kompótu, džemu alebo džemu. Sú tiež vhodné na výrobu šťavy alebo vína. A sušené irguu sa často porovnáva s hrozienkami.


Ak chcete chrániť irguu pred vtákmi, ktoré často zničia časť plodiny, skúsení záhradníci odporúčajú pokryť kefu sieťou.

Užitočné vlastnosti irgi

V zložení týchto sladkých a šťavnatých bobúľ je veľa vitamínov, minerálov, minerálnych solí a trieslovín. Vzhľadom k tomu, že irga má veľa užitočných vlastností:

 • saturuje telo s blahodarnými látkami, zabraňuje vývoju beriberi;
 • používané na prevenciu rôznych ochorení kardiovaskulárneho systému;
 • chráni pred kŕčovými žilami;
 • zvyšuje elasticitu cievnych stien;
 • bobuľová šťava má protizápalové a adstringentné vlastnosti, preto je indikovaná pri ochoreniach orgánov tráviaceho systému;
 • kefové ovocie majú sedatívny účinok a sú odporúčané pre ľudí, ktorí sú vystavení stálému stresu;
 • normalizovať spánok;
 • zlepšiť zrak;
 • pomôcť so stomatitídou a hnisavým chvostom.

Okrem bobúľ irgi, v ľudovej medicíne používajú listy, kvety a kôru bush na prípravu terapeutických látok.

kontraindikácie irgi

Ale aj keď vezmeme do úvahy obrovský prínos týchto bobúľ, existuje kategória ľudí, ktorí sú kontraindikovaní pri používaní irgi a liekov na ich základe. Sú to tí, ktorí majú individuálnu neznášanlivosť a hypotenziu.

Keďže bobule majú sedatívnu vlastnosť, ihneď po ich použití sa odporúča, aby sa neponáhľali, aby sa dostali za volantom vozidla alebo ovládacie mechanizmy, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti.

Irga je nenáročná rastlina, z ktorej každý z nás môže rásť v našej chatke. Okrem dekoračného efektu vám rastlina poskytne veľa chutných a zdravých plodov.

Loading...