Interiér

Alokaziya: funkcie, typy, starostlivosť doma

Alocasia je tropická rastlina patriaca do rodiny aroidov. Domovom tejto nezvyčajnej rastliny sú Malajzia, Austrália a niektoré krajiny Latinskej Ameriky. Zvláštnosťou Alokazie sú jeho veľké štítne listy s ostrými koncami. Celkovo existuje asi 70 druhov tejto rastliny, ale nie veľa môže rásť doma. V hlavných domoch nájdete alokazii Kalidor, Lowy, Sander a klobuchkovidnaya. Ako sa starať o túto rastlinu?

Alokaziya popis

Alokasia je vždyzelená bylina s veľkým koreňom, ktorý sa podobá na stolóny alebo predĺžené hľuzy. Hore je skrátený kmeň. Listy rastú na predĺžených stopkách. Môžu mať štítnu, oválnu alebo srdcový tvar. Ich okraje môžu byť hladké a rebrované.

Často sa táto továreň nazýva meteorologická prognostika, pretože sa dá určiť počasie. V predvečer dažďa, keď vlhkosť vzduchu stúpa, rastlina sa začína zbavovať nadmernej vlhkosti a kvapôčky sa objavujú na jej listoch.

Doma doma, alokaziya kvitne veľmi zriedka. Jeho kvetina sa podobá skrátenému uchu bieleho alebo žltkastého odtieňa. Zhora je pokrytý druhom závoja. Postupne to praskne a vo vnútri môžete vidieť jasne červené ovocie. Počas kvitnutia alokaziya môžu listy rastliny klesnúť, takže niektorí úmyselne prerežili vaječný kvet.

Rastlina je jedovatá, preto je potrebné dávať pozor na jej starostlivosť. Alokaziya šťava môže dráždiť pokožku. Ale táto rastlina má liečivé vlastnosti. Jeho esenciálne oleje a fytoncidy majú analgetické vlastnosti a môžu stimulovať telo. Špecialisti v oblasti tradičnej medicíny sa pripravujú z alokazíových tinktúr, ktoré môžu zmierniť bolesť žalúdka, zubov a kĺbov. Zároveň, že sa takýto nástroj nestane jedom, je dôležité správne sledovať všetky jeho proporcie pri jeho výrobe.

Typy Alokaziya

Celkovo existuje asi 70 odrôd alokazii. Všetci sa líšia vo výške, veľkosti, tvaru a farbe rastlín. Doma, nie je veľa druhov tejto rastliny. Medzi najčastejšie patria:

  1. Alokaziya Polly. Rastlina rastie krátka s krátkym kmeňom a veľkými listami, zhromaždenými v koreni kože. Listy majú tvar štítnej žľazy. Ich dĺžka môže dosiahnuť 50 cm a šírku 20 cm. Povrch listov je lesklý, tmavozelený s veľkými svetelnými žilami.

  1. Alocasia veľký koreň. Charakteristickým znakom tohto druhu sú veľké listy v tvare srdca, ktoré rastú na mäsnatom stonku.

  1. Alocasia klobuchkovaya. Hustá svieža koruna rastliny pozostáva z jasne zelených listov tvaru vajec.

  1. Alokázia je meďnatá. Tento druh rastliny prežíva najlepšie doma a často sa používa na dekoratívne účely. Jeho listy sú v tvare srdca. Zhora sú namaľované v medi-zelenej farbe a zo spodu fialovým odtieňom.

  1. Alokaziya pachy. Tento druh sa vyznačuje veľkými jasnými listami s bielymi škvrnami.

  1. Alokaziya Kalidor. Jeden z najväčších druhov rastlín a môže rásť do výšky niekoľkých metrov. Listy sú jasne zelené, lesklé. Často sa používa na zdobenie zimných záhrad.

  1. Alokaziya Sander má krátky odrod. Listy sú dlho zametané s zúžené laloky.
  2. Alocasia Low má krátky kufor. Oválne alebo zamotané listy rastú na dlhých stopkách. Doska má svetlo zelený odtieň so striebornými žilami.

Reprodukcia alokazii

Rastlina sa môže rozmnožovať štepením, rozdelením kefa alebo výsadbou semien.

Na výsadbu semien vhodná zmes piesku a rašeliny. Toto by sa malo vykonať na jar, bezprostredne po zbere semien, pretože rýchlo strácajú schopnosť klíčiť. Semená sa vysadia do hĺbky nie väčšej ako 1 cm, po ktorej sa pôda zvlhčí a hrniec sa uzavrie filmom. Udržujte ho na teplom mieste. Zvyčajne sa prvé výhonky objavia 3 týždne po výsadbe.

Akonáhle niekoľko listov sa objaví na výhonky, mali by byť ponorené do hrnca malého priemeru. Alokázia by mala byť prvýkrát transplantovaná až vtedy, keď korene úplne previažu zem do hrnca. Zvyčajne sa po 1 roku začínajú objavovať veľké listy rastliny.

Pomocou spôsobu rezania môžete ušetriť veľa odrodových charakteristík rastliny. Na posilnenie rezu v prvej polovici jari sa odreže list s časťou stonky. Toto miesto je ošetrené dreveným uhlím a samotné rezanie je v koreňoch trochu staré a je umiestnené v zmesi piesku a rašeliny. Ak je všetko vykonané správne, po niekoľkých týždňoch budete mať novú mladú rastlinu, ktorá dokáže ihneď vyrobiť veľké listy.

Tretia metóda chovu alokazii - rozdelenie kríkov. To sa zvyčajne vykonáva na jar počas transplantácie rastlín. Spočiatku sú korene úplne vyčistené z pôdy a kefa je rozdelená na niekoľko častí ostrým nožom. V tomto prípade je dôležité, aby v každej z oddelených častí bol rastový bod alebo listová rozeta. Po spracovaní rezu s aktívnym uhlím môže byť rastlina zasadená do zeme.

Je potrebné replantovať rastlinu niekoľkokrát do roka. Ak chcete urobiť, vyberte stabilný hrniec, ktorého dno je umiestnené odvodnenie. Pôda by mala byť výživná a voľná. Ideálom by bola zmes rašeliny, listov a ihličnatých plôch s prídavkom riečneho piesku.

Alocasia: domáca starostlivosť

Rastlina je nenáročná, takže sa oňho postarať je celkom jednoduchá. Alokasia uprednostňuje jasné miesta chránené pred priamym slnečným žiarením. Kvetinové druhy s červenými listami potrebujú mimoriadne ľahké. Môžete použiť bežné svetlo.

Najlepšie zo všetkého je, že rastlina sa cíti pri teplote najmenej +20 stupňov. Akékoľvek náhle zmeny teploty a prievanu môžu viesť k ochoreniam. V zime je alokaziya schopný vydržať krátke chladenie vzduchu až do + 16 stupňov. Ak je miestnosť chladnejšia, rastlina sa zbaví svojich listov. Keď mrazivá rastlina zomrie.

Podobne ako iné tropické rastliny, alokazia uprednostňuje vlhký vzduch. Aby to bolo možné, jeho listy musia byť pravidelne (prednostne denne) posypané vodou. Voda by mala byť bohatá, kontrolovať, že pôda v banke neuschne a vždy zostane vlhká. V zime by sa počet zalievaní mal znížiť, aby sa zabránilo dlhým prestávkam.

V období od marca do augusta musí byť alokaziya neustále kŕmené minerálnymi hnojivami, ktoré sa pridávajú do vody 1 týždeň každé 2 týždne.

Bloom alokazii

Ak je správne starostlivosť o rastlinu, potom môže alokaziya kvitnúť. Kvety sú nepríťažlivé a vyživujú silný zápach, ktorý môže dokonca spôsobiť bolesti hlavy. V tomto prípade všetky sily rastliny idú na kvitnutie a dozrievanie semien, takže listy začnú suché a spadnú.

Ochorenia alokazii

Niekedy môžu byť listy rastliny bledé, suché alebo škvrnité. Takže alokaziya chorý. Dôvodom môže byť prievan, nesprávne zavlažovanie, nedostatočné osvetlenie alebo nedostatočná teplota v miestnosti.

Okrem toho, alokaziya môže byť obeťou rôznych parazitov. Napríklad vošky, shchitovki, atď Pre boj proti nim, môžete použiť insekticídy.

Alocasia je celkom nenáročná v starostlivosti a zároveň neuveriteľne krásna rastlina, ktorá s primeranou starostlivosťou bude vynikajúcou výzdobou pre každú izbu.

Pozrite si video: АЛОКАЗИЯ из семейства Ароидные. Особенности содержания в домашних условиях (Septembra 2019).