Interiér

Ako sa starať o orchidey - rozmarná kráľovná domácich kvetov

Orchidey boli nedávno veľmi populárne medzi pestovateľmi amatérskych kvetov. Ich schopnosť kvitnúť niekoľko týždňov, alebo dokonca mesiacov, rôznorodosť a originalita kvetinových foriem, púčiky všetkých odtieňov a fantastické kombinácie širokej palety farieb - to všetko priťahuje mnoho fanúšikov kvitnúcich rastlín. Vo svete je viac ako 25 000 druhov orchideí, sú tu hostia z tropickej džungle a výšky hôr z rôznych kontinentov a krajín, takže si môžete vybrať rastlinu pre každý vkus.

Ako sa starať o orchidey po nákupe

Väčšina orchideí je zakúpená cez kvetinárstvo. Je lepšie kúpiť orchideu na jar alebo v lete, keď sa presťahovanie do nového domu nebude sprevádzať výrazné zmeny teploty. Okrem toho, to je čas nového cyklu rastu a kvitnutia, odolnosť voči namáhaniu rastlín v tomto období je vyššia.


Ako sa starať o novú, práve prinútenú domácu rastlinu? Najprv musíte vybrať miesto, kde bude zariadenie prvýkrát postavené. Kvety prenesené do nových podmienok by nemali byť okamžite umiestnené na parapet, mali by ste im dať šancu zotaviť sa z pohybu. Je potrebné zariadenie zariadiť tak, aby nespadalo na priame slnečné svetlo.


Zavlažovanie by malo byť najprv mierne, frekvencia a množstvo vody by sa mala postupne zvyšovať. Voda by mala byť mäkká, často použitím rozmrazenej alebo dažďovej vody. Použitie destilovanej vody je neustále nežiaduce, pretože potom rastlina dostane menej stopových prvkov. Ihneď po akvizícii by ste nemali používať hnojivá, rastlina by sa mala aklimatizovať vo vašom dome, až potom bude úplne asimilovať vrchný obväz.

Pri kúpe orchideí je dôležité venovať pozornosť stavu listov - škvrny a bodky často naznačujú porážku škodlivého hmyzu. Beľvý kvet alebo rozptýlenie belavých škvŕn je známkou hubových infekcií. Ak už máte orchidey, potom by nemala byť nová rastlina umiestnená hneď vedľa kvetov, ktoré už žijú s vami. Začiatočník by mal byť umiestnený do karantény, aby neinfikoval iné kvety.

Výber potrubia

Pri výbere hrnca pre orchidey by mali byť založené na jeho vzhľad. Vďaka svojej rozmanitosti sa rôzne druhy orchideí odlišujú od existencie v prírode. Na základe prispôsobivosti druhov rastlín je potrebné brať do úvahy charakteristiky materiálov, z ktorých sa vyrábajú kvetináče. Takže kvetináče sú vyberané z priehľadného plastu, pretože ich korene sú schopné fotosyntézy. Vande je vhodnejší pre sklenené nádoby a epifyty s pseudobulbami môžu ľahko žiť v bežných keramických alebo hlinených nádobách.


Základné pravidlá nákupu orchidey sú:
- možnosť voľného prístupu kyslíka k koreňom, pri ktorej musí byť hrniec s množstvom drenážnych otvorov. Drenážne otvory tiež prispievajú k odtoku prebytočnej vlhkosti, pretože v prírode väčšina orchideí vyrastie mimo pôdu. Ak je vašou voľbou keramický alebo sklenený hrniec, malo by dôjsť k veľkému množstvu odtoku.
- tvar hrnca by mal byť vhodný na extrakciu rastliny. Preto je nutné, aby ústie hrnca bola väčšia ako dno alebo rovná spodnej časti. Zúžené ústa môžu zraniť zarastené korene pri pokuse o ich získanie.

Ako sa starať o kvitnúce orchidey

Kvitnúca orchidea je presne to, čo sa každý milenec tejto krásnej kvetiny teší.
Najprv musíte správne určiť miesto pre kvetinu. Orchidea miluje svetlo, preto južné, juhovýchodné alebo východné okná budú najvhodnejšie pre kvetinu. V takom prípade musíte vybrať miesto, aby priame slnečné žiarenie nezostalo dlho na zariadení, aby sa predišlo popáleniu. Ak svetlo nestačí, zariadenie je žiaduce osvetliť, osvetlenie by malo byť aspoň 10 hodín.


Je potrebné poznamenať, že počas obdobia kvitnutia sa orchidea nemôže preniesť na iné miesto, táto veľmi jemná kvetina môže ľahko zložiť púčik. Zavlažovanie je žiaduce zvýšiť, ale malo by to byť postupné. Orchideu sa nepáčia žiadne prudké zmeny v prostredí, preto úroveň osvetlenia, stupeň vlhkosti a teplotný režim musia zostať na rovnakej úrovni. V žiadnom prípade nemôžete repot rastliny počas kvitnutia!


Na začiatku kvitnutia a počas neho sa orchidea kŕmi špeciálnymi hnojivami. Pri výbere hnojív je potrebné vychádzať z toho, že počas kvitnutia potrebuje rastlina viac draslíka a fosforu, zatiaľ čo vysoký obsah dusíka môže viesť k hromadeniu listovej hmoty a oneskorenej tvorbe púčikov. Hnojenie kvitnúcej orchidey potrebuje asi raz týždenne.
Ak je kvet veľký a má veľké množstvo púčikov, musíte sa postarať o podporu. Môžete to urobiť pomocou špeciálnych plastových podperiek alebo vlastnou drevenou podložkou, ktorú jednoducho môžete spojiť s pedálom na existujúcu podperu. Je potrebné zachytiť na začiatku kvitnutia, pri úplnom otvorení pupienkov je lepšie sa nedotknúť orchidey.

Čo robiť s orchideou po kvete

Orchidea kvitne niekoľko mesiacov za sebou a potom sa musí nechať odpočívať.
Najprv sa odstráni vyblednutá stopka, čo je dutá holá stopka. Ak je suchý, jednoducho ho odrežte a ponechajte malý pňov. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby sa do prázdneho konope nedostala žiadna voda. Ak stopka zostane zelená, môžete ju vystrihnúť hneď nad úroveň tretích púčikov a orchidea môže znovu kvitnúť.
Zalievanie sa znižuje, môžete usporiadať krátke obdobia sušenia, čo bude prínosom pre rastlinu. Je lepšie zmeniť usporiadanie kvety tak, aby nespadalo na priame slnečné svetlo a skrátiť čas osvetlenia. Znižujeme aj množstvo hnojív, teraz by mali obsahovať viac dusíka.


Počas tohto obdobia môžete rastlinu znova prebrať a urobiť tak hrniec, ktorý je o niečo väčší.
S náležitou starostlivosťou a dodržiavaním týchto jednoduchých podmienok vám orchidea neustále poteší vás s bohatým a dlhým kvitnutím.

Loading...