Články

Filmy s najväčším rozpočtom v histórii kina

Nie je žiadnym tajomstvom, že výroba filmov je drahá. Najmä v prípade hollywoodskych trhákov. Ale aj medzi drahými filmami sú tie, ktoré prekvapujú obrovskými množstvami, ktoré boli na ne vynaložené.

"Avatar"

Film bol natočený v roku 2009. Rozpočet obrazu, vzhľadom na infláciu, bol 261 000 000 dolárov. "Avatar" sa vyplatil: poplatky predstavovali 2 787 000 000 dolárov.

Vytváranie filmu bolo ťažké. Autor James Cameron plánoval natočiť film o 10 rokov skôr, ale nedostatočne vyvinuté technológie značne oddialili natáčanie filmu. Bohatá predstavivosť režiséra sa jednoducho nemohla odraziť na obrazoch obrazovky.

Prevažná časť vynaložených peňazí bola vynaložená na najnovšie technológie. Okrem nákladov na mikrokamery, veľkolepých výrazov tváre hercov, špecifického osvetlenia a iných technických pôžitkov, autor strávil značné množstvo služieb lingvistu, ktorý mal vytvoriť úplne nový prejav. Všetko sa vyplatilo a obohatilo všetkých účastníkov filmu.

"Spiderman 3"

Film sa objavil v roku 2007. Potom tvorcovia do neho investovali 258 000 000 a zhromaždili 890 871 626 amerických dolárov. Táto časť ságy o jednom z najpopulárnejších superhrdinov sa stala najvyšším príjmom. V celkovom hodnotení najvýnosnejších filmov histórie filmu sa umiestnilo 37. miesto.

Takmer všetky peniaze z rozpočtu boli vynaložené na vytvorenie špeciálnych efektov. Všetci traja protivníci hrdinu požadovali obrovské investície. Napriek protichodným kontrolám priniesol film svojim tvorcom značný zisk už v prvom víkende prenájmu.

"Vodný svet"

Napriek tomu, že bol film natočený v roku 1995, strávil 267 miliónov dolárov, pričom zohľadnil infláciu. Poplatky predstavovali 355,2 milióna.

Urobil film Kevin Costner, tiež hral hlavnú postavu. Costner strávil svoje vlastné peniaze na filme. Zvlášť pre film v blízkosti Havajských ostrovov postavený atol. V čase prepustenia vodného sveta bol najdrahším filmom v histórii. Obrovské náklady a pomerne malý príjem z prenájmu spôsobili, že film bol najsilnejším zlyhaním v histórii kina.

"Titanic"

Medzi filmy, ktoré určite nepatria do kategórie nových produktov, sa dá nazvať "Titanic". Je ťažké stretnúť sa s niekým, kto by sa o tomto filme nepozrel, alebo aspoň o tom nepočul. Natočený v roku 1997, Titanic požadoval náklady vo výške 295 miliónov dolárov, očistené o infláciu. Do roku 2012 poplatky predstavovali 2 187 463 944 USD. Pred vytvorením Avatar, Titanic bol najvyššie-grossing film na svete.

Potápačská scéna na lodi potrebovala 120 ton vody. Okrem toho bol film stále veľa veľmi drahých momentov. Napríklad tá istá spoločnosť sa zaoberala vybavením interiéru Kinotitany. Ktorý robil skutočný Titanic. Je pozoruhodné, že film stojí viac ako konštrukcia tejto obrovskej lode.

"Piráti z Karibiku: Na nepríjemných prílivoch"

Štvrtá časť "Piráti z Karibiku", natočená v roku 2011, sa stala najdrahším filmom v histórii v súčasnosti. "Na podivných brehoch", ktoré autori, s ohľadom na infláciu, stáli 398 miliárd dolárov. Poplatky predstavovali 1 045 700 000 dolárov. Na vrchole sa tiež dostanú dve ďalšie časti franšízy: "Na konci sveta" a "Hrudník mŕtveho muža". Peňažné zhromaždenie týchto filmov tiež potešilo účastníkov filmu.

Veľa peňazí bolo vynaložených na poplatky za "drahé" hercov. Okrem toho sa natáčanie pohybovalo po celom svete. Preprava aktérov a technológií vyžadovala značné injekcie. Tiež film je plný špeciálnych efektov, ktoré boli vytvorené pomocou najnovších technických miniaplikácií.

"007: Spektrum"

Tento film sa stal 24 v zozname Bond. V roku 2015 strávil 342 miliónov dolárov. Vzhľadom na infláciu filmu zbieral 543 800 000. Tí, ktorí videli film, si dokážu predstaviť, za koľko si stojí samotné hrdiny. Veľkú časť rozpočtu získali špeciálne efekty, bez ktorých by príbehy Jamesa Bonda neboli tak pamätné.

"Enchanted"

Zvláštna pozornosť v tomto zozname si zaslúži animovaný film "Enchanted", prezentovaný divákom v roku 2010. Strávil 282 miliónov dolárov na zhromaždení 593 miliónov.Čiastočne animovaný obraz sa stal najdrahšou karikatúrou v histórii. Bol vytvorený na základe pohádky "Rapunzel". Riaditeľ si želal, aby karikatúra bola ako kreslená animácia Disney Judge, ale mala 3D efekt. Preto boli napísané špeciálne programy na dosiahnutie požadovaného efektu. Vytvorenie "Charmed" trvalo takmer 6 rokov.

"John Carter"

Natočený v roku 2012, film "John Carter" má rozpočet 272 miliónov dolárov. Podarilo sa mu zbierať pomerne málo: iba 284,1 milióna.Väčšina ziskov pochádza z Európy. Keď vidia taký nepríjemný výsledok svojej práce, spoločnosť Disney prepracovala rozpočet a rozhodla, že tá istá páska môže byť odstránená o oveľa skromnejšiu sumu.

"Gary Potter a princ krvi"

Joanne Rowlingove romány o Harryho malom čarodeji sami stali veľmi zaujímavými pre čitateľov a divákov. Každá filmová úprava knihy priťahovala čoraz viac fanúšikov rozprávky. Šiesty román bol najdrahší vo forme filmu - jeho rozpočet dosiahol 276 miliónov dolárov. Toto je najdrahšia časť celej série filmov. Kolekcie v hotovosti dosiahli výšku 934 400 000. Okrem toho výstup ďalšej časti výrazne zvýšil popularitu "princa". Film si nastavil svoje malé záznamy: v jednom dni sa valil, zbieral viac ako všetky ostatné filmy na svete.

"The Avengers: Age of Alteron"

Vzhľadom na infláciu, film cenu tvorcov 280 000 000. Poplatky boli veľmi potešené: 1 402 800 000 dolárov. Táto sága o najznámejších superhrdinoch z komikov stála filmovú spoločnosť viac ako všetky ostatné. Až na poplatky majitelia museli prísť o značnú sumu, keďže Robert Downey Jr. žiadal, aby ich zvýšil do celého tímu. Film bol vytvorený presunom z jedného miesta na druhé, bezpilotné kamery, špeciálne efekty a iné drahé veci.

Zaujímavosťou v dejinách kinematografie sa stal rozpočet filmu režiséra Sergeja Bondarchuka "Vojna a mier" 60. rokov minulého storočia. Podľa nepotvrdených informácií režisér vynaložil na film 700 miliónov dolárov z hľadiska moderného kurzu. Podľa dokumentácie času maľba stála len 80 miliónov dolárov.